ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ବେଳକୁ ପିଆଜ ଦର ୮୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆଶଙ୍କା

ମାସକ ମଧ୍ୟରେ  ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି ।  ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲାସାଲଗାଓଁରେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ପିଆଜ ମଣ୍ଡିରେ ଅଗଷ୍ଟରେ ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ  କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୨ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୨୯ ଟଙ୍କା ଓ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୩୫ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ପରିଣତି ସ୍ବରୂପ ମାସକ ତଳେ ୨୦ରୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପିଆଜ ଏବେ ୫୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଯଦି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଅବ୍ୟାହତ ରହେ ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଶେଷ ବେଳକୁ ହୁଏତ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋ ପିଛା ୮୦ ରୁ୯୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଜୁଲାଇରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପିଆଜର ଖରିଫ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ପଡିଥିବା ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ  ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ମଣ୍ଡିରେ ପିଆଜ ଯୋଗାଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଓ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବରେ ଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ପିଆଜ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦନ ପରେ ପରବର୍ତୀ ଋତୁରେ ଏହାର କମ୍ ଉତ୍ପାଦନ, ଯୋଗାଣ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ସ୍ବାଭାବିକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ।

ଅଗଷ୍ଟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଚ୍ଛିତ ପିଆଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗଚ୍ଛିତ ପିଆଜରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦% ପିଆଜ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ  ଦିଲ୍ଲୀର ଆଜାଦପୁର ମଣ୍ଡିରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୫୦ରୁ ୩୦୦  ଟନ୍ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣର ପିଆଜ ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ଏହା ୫୦ରୁ ୬୦ ଟନକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସାଧାରଣତଃ ଗୋଟିଏ ଅମଳ ଋତୁରେ  ଏତେ ଅଧିକ  ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅମଳ ଋତୁରେ ଯୋଗାଣର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥାଏ |

ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ରାଜନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, କାରଣ ଏହା ମହଙ୍ଗା ହେବା ମାତ୍ରେ ବିରୋଧୀମାନେ ସରକାରଙ୍କୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥାଆନ୍ତ ।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ବଜାରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରନ୍ତି ଏବଂ କୃତ୍ରିମ ଭାବରେ ଅନେକ ଉପାୟରେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ।୨୦୧୯ ରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​| ପିଆଜ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସରକାର ହୋଲସେଲର ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ପିଆଜ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସୀମା ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଅଧିନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସରକାର ଏହାର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପିଆଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସରକାର ସଂରକ୍ଷଣ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପିଆଜ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। । ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷୁବ୍ଧ । କୋଭିଡ ୧୯ ମହାମାରୀ ଏବଂ ଲକଆଉଟ ଯୋଗୁଁ କୃଷକମାନେ  କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରପ୍ତାନି ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ମୂଲ୍ୟ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ପିଆଜ ରପ୍ତାନୀ ବାରଣ କରାଯିବା ପର ବଜାରରେ ପିଆଜ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିପାରେ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେପିଆଜ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି ।   ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଦେଶ ଏବଂ ବର୍ଷସାରା ଏଠାରେ ପିଆଜ ଚାଷ କରାଯାଏ | ଭାରତରୁ ବାଂଲାଦେଶ, ମାଲେସିଆ, ୟୁଏଇ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ନେପାଳ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶକୁ ପିଆଜ ରପ୍ତାନି କରାଯାଏ | ୨୦୧୯-୨୦ରେ  ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ସମୁଦାୟ ୧୧୪୯୮୯୬.୮୫ ଟନ୍ ପିଆଜ ରପ୍ତାନୀ କରିଥିଲା ଏବଂ ୨୩୨୦.୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଥିଲା ।

Comments
Loading...