ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ – WHO ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପକ୍ଷରୁ ଯୁବପିଢିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ସଂକ୍ରମିତ ଯୁବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରସ୍ ଆଡନୋମ୍ ଗାବ୍ରିଏସିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଯୁବପିଢି ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯୁବପିଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ଅଧିକ ରହିଛି।

ଯୁବପିଢିମାନେ ଜାଣିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ କେତେବେଳେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ଯୁବକମାନେ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଅସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଯୁବକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି। ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି। ଯୁବକମାନେ ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସବୁ ଦିଗ ବିଷୟରେ…

କରୋନା ଭୂତାଣୁରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଦୂରତା ଆବଶ୍ୟକ। ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କାକୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରାଇଥାଏ। ଅନ୍ୟ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ସମୟରେ ଅତିକମରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ଫୁଟ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ।

କରୋନାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଯୁବକ ମାସ୍କ ଖୋଲି ପରସ୍ପର ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା କରୋନାରୁ ବର୍ତ୍ତି ପାରିବେ।

ଅନେକ ଯୁବକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। କରୋନା ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାକୁ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଯୁବକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରନ୍ତି। ନିଜକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଯୁବକମାନେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ।

କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଲେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରାଇବା ଉଚିତ। ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଯୁବକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି। ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ। ସର୍ବଦା ନିଜ ସହ ଏକ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ରଖନ୍ତୁ। ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ପରେ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସାନିଟାଇଜ୍ କରନ୍ତୁ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଖାଦ୍ୟ ତାଲିକାରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ।

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ନିଦ୍ରାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଭଲ ଏବଂ ଗଭୀର ନିଦ୍ରା ଅଭାବରୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଯୁବପିଢି ଏହି ସମୟରେ ଭଲ ଏବଂ ଗଭୀର ନିଦ ନେବା ଉଚିତ୍।

ବ୍ୟାୟାମ କିମ୍ବା ଯୋଗ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ । ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

Comments
Loading...