କରୋନା ଭୂତାଣୁର କୌଣସି ଦୃଢ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି : ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ‘ହୁ’

ଲଣ୍ଡନ : ବିଶ୍ବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ‘ହୁ’ର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୫୦ ରୁ ୬୦% ଲୋକ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶେଧକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହାଦ୍ବାରା କୌଣସି ପ୍ରତିଶେଧକର ପ୍ରଭାବ ରହିବ। ଦୃଢ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସାଧାରଣତ ଟୀକାକରଣ ଦ୍ବାରା ହାସଲ ହେବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ହୋଇ ପାରିବେ ସେତେବେଳେ ଏହାର ବ୍ୟାପକତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ।
ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ‘ହୁ’ର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ସୌମ୍ୟା ସ୍ବାମୀନାଥନ କହିଛନ୍ତି, ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ଦ୍ବାରା କେତେକ ଦେଶରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୫ ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଛି, ଯଦିଓ କେତେକ ଦେଶରେ ଏହା ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇସାରିଛି।
ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେହେତୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ଲୋକମାନେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଲୋକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବେ। ତେଣୁ ସେମାନେ ରୋଗର ବ୍ୟାପକତା ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।
ଅନ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଦୃଢ ପ୍ରତିଶେଧକ ପ୍ରଭାବ ପୂର୍ବରୁ ୭୦ ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ମହାମାରୀରର ପ୍ରଥମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ, ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଗୁଡିକ ଦେଶ ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଣନୀତି ଭାବରେ ଦୃଢ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସ୍ବାମୀନାଥନ୍ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଦାନ ଦ୍ବାରା ଏହି ପ୍ରଭାବ ହାସଲ କରିବା, ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ନିରାପଦ ହେବ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାକୃତିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୃଢ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖୁଥିବା ରୋଗର ବ୍ୟାପକତା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାର ଦେଖିବେ।

Comments
Loading...