ଯେତେବେଳେ ମେଣ୍ଢା ପଲ ସହ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସରେ ପହଁଚିଲେ ବାଜପେୟୀ

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ୧୯୬୭ ଭାରତ – ଚୀନ ବିବାଦ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ମଜାଦାର ଘଟଣା ଅଛି। ଚୀନ୍ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମେଣ୍ଢାଗୁଡିକୁ ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେଇଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ। ଦିଲ୍ଲୀସ୍ତିତ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ମେଣ୍ଢା ପଲ ସହ ପହଂଚି ଯାଇଥିଲେ ସେ। ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ୪୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଓ ସେ ସାଂସଦ ଥିଲେ।

୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧର ଫଳାଫଳ ଚୀନ୍ ସପକ୍ଷରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଚୀନକୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲା। ସିକ୍କିମରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ଥର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିରେ ଚୀନର ୩୪୦ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୪୫୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ୮୮ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ।

ଚୀନ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି। ୧୯୬୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ ରୁ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଥୁଲାରେ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଚୋଲାଠାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଚୀନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୬୭ରେ ନାଥୁଲାଠାରେ ସଂଘର୍ଷରେ ୩୨ ଜଣ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଏବଂ ୬୫ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଚୋଲା ସଂଘର୍ଷରେ ଭାରତର ୩୬ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ।

୧୯୬୭ ସଂଘର୍ଷର କାରଣ କ’ଣ ଥିଲା?
୧୯୬୭ ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ରେ, ନାଥୁଲା ଠାରେ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଏକ ଗାତ ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସିକ୍କିମ୍ ଭିତରେ କିଛି ଗାତ ଖୋଳା ଯାଉଥିବାର ଦେଖି ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଚୀନ୍ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସେନା ବାହିନୀକୁ ପଛକୁ ହାତୀ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରେ ନାଥୁଲା ଠାରୁ ଟିକିଏ ଦୂରରେ ଚୋଲାଠାରେ ଦୁଇ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା।

ସିକ୍କିମ ଭାରତରେ ସାମିଲ ହେଵା ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଥିଲା ଏହି ସଂଘର୍ଷ
୧୯୬୭ରେ ସିକ୍କିମ୍ ଭାରତରେ ସାମିଲ ହୋଇନଥିଲା। ସେଠାରେ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିକ୍କିମ୍ ଭାରତ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସାମିଲ ହୋଇନାହିଁ ତେଣୁ ସେଠାରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଉପସ୍ଥିତି ଚୀନ ସହିପାରୁନଥିଲା। ୧୯୭୫ରେ ସିକ୍କିମ୍ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା।

ମୋରାରଜୀ ଦେଶାଇ କହିଥିଲେ – ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ହ୍ୟାଙ୍ଗର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
ତତ୍କାଳୀନ ଉପପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋରାରଜୀ ଦେଶାଇ ୧୯୬୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ରେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ ଜାଣିଛି ଆମେ ତା ଆଗରେ ନଇଁବୁ ନାହିଁ। ଚୀନ ଚାହୁଁଛି ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ହ୍ୟାଙ୍ଗର୍ ହେବୁ ଏବଂ ଏସିଆ ସମେତ ବିଶ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବୁ। ମୋରାରଜୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ବାଧ୍ୟବାଧକତା ନୀତି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଆସୁଛି।

୪୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ
୧୯୭୫ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ରେ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ତୁଲୁଙ୍ଗ ଲା’ଠାରେ ଆସାମ ରାଇଫଲ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୪ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ।

Comments
Loading...