ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କ କୋଭିଡ଼ ପ୍ରତିରୋଧୀ କ୍ଷମତା ୧୨% ଅଧିକ

ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା କ୍ଷମତା ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ଅଧିକ  । ସେମାନଙ୍କର ଡିଏନ୍ଏରେ ଏକ ଜିନ୍ ଅଛି ଯାହା ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ | ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କର ସୁସ୍ଥହାର ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକ ।

ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ବିଏଚୟୁ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ  ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ, ବିଶେଷ କରି ଭାରତରେ ଏସ୍-୨ ଜିନ୍ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ଜିନ୍ ଶରୀରକୁ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ଏଥି ସହିତ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି।ଭାରତରେ କରୋନା କାରଣରୁ କମ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହାରର ଏସ-୩ ଜିନ୍ ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ |

କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଫେସର ଦୀନେଶ୍ଵର ଚୌବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଦଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋ ୱାନ୍ ପବ୍ଲିକ ଲାଇବ୍ରେରୀ ସାଇନ୍ସରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରଫେସର ଦୀନେଶ୍ୱର ଚୌବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବହୁତ ଭଲ କାମ କରୁନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ? ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଜିନୋମ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା

ପ୍ରଫେସର ଚୌବେଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଆଫ୍ରିକା, ୟୁରୋପ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ, ସାଇବେରିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଶ୍ଵର ୪୮୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି। କରୋନା ଆରମ୍ଭରେ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମୃତ୍ୟୁହାର  ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତ କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଲୋକଙ୍କ ଜିନୋମର ଗଠନ ଏପରି ଯେ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଜିନୋମ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଜିନୋମ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି। ଯେତେବେଳେ ୟୁରୋପୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ଜିନୋମଗୁଡ଼ିକ ପରସ୍ପର ସହିତ ସୁସଂଗତ ଥିଲେ | ଇରାନ କାଜିନୋମ ଭାରତ ସହିତ ମେଳ ହେବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ୟୁରୋପ ସହିତ ମେଳ ହୋଇଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଜିନୋମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଏହି କାରଣରୁ, ଶରୀରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରବେଶ ଯାହା ଏକ ଗେଟୱେ ପଏଣ୍ଟ | ଏହି କାରଣରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଅନେକ ଜଟିଳତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଜିନୋମ ଏସ-୨ ହେତୁ ଭାରତରେ କମ୍ ମୃତ୍ୟୁହାର ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ଅଧିକ |ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳରେ ଥିବା ପଣ୍ଡିତ ପ୍ରଜାୱାଲ ପ୍ରତାପ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏସ-୨ ର ବହୁତ କମ୍ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମୃତ୍ୟୁ ଭୟ ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ଅନେକ ଆଦିବାସୀ ଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜିନୋମ ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ | ଏହି କାରଣରୁ ସେଠାରେ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ କମ୍ ଦେଖାଯାଉଥିଲା |

Comments
Loading...