ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର କରିବେ କୃଷକ ସଂଗଠନ, ଅବରୋଧ କରିବେ ରେଳ ଟ୍ରାକ

ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗତକାଲି ବିକ୍ଷୋଭରତ କୃଷକ ସଂଗଠନମାନେ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ପରେ ଆଜି କୃଷକ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩ଟି କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର କରାଯିବ ଓ ରେଳ ଟ୍ରାକକୁ ଅବରୋଧ କରାଯିବ। ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ମିଳିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କୃଷକ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଏକ ରାଜ୍ୟ ବିଷୟ ଏବଂ ସେପରି ଆଇନ ତିଆରି କରିବାରେ କେନ୍ଦ୍ରର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ। ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ ତେଣୁ ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଆଇନ ରଦ୍ଦ ନକରନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ଅବରୋଧ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆଜି କୃଷକ ସଂଗଠନ ବୈଠକ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକମାନେ ଭାରତର ସମସ୍ତ ରେଳ ଟ୍ରାକ ଅବରୋଧ କରିବେ। କିସାନ ମଞ୍ଚ ଏ ନେଇ ଏକ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରି ଘୋଷଣା କରିବ ବୋଲି ପଞ୍ଜାବର କୃଷକ ନେତା ବୁଟା ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ କିସାନ ସଂଘ (ଆର) ନେତା ବଲବୀର ସିଂ ରାଜୱାଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୃଷି ରାଜ୍ୟ ବିଷୟ ଅଟେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାର ଅଧିକାର କେନ୍ଦ୍ରର ଅଧିକାର ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଅନୁରୋଧ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବିଚାର କରନ୍ତୁ ଓ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଆସନ୍ତୁ।

Comments
Loading...