କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ : ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍ : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ  ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଭାରତରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୨୫,୦୦୦ ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି, ବିଶ୍ବରେ ଏହି ରୋଗ ପ୍ରାୟ ୧.୪ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାପିଛି।

ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଭାରତରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉ ନାହିଁ। ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବର୍ତ୍ତମାନର ଆ​କଳନ​‌ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ତିନୋଟି ଦେଶ ୬୦% ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ସଂପର୍କରେ ହିସାବ କରୁଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୫୯,୦୦୦ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଉଛି, ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୬୦,୦୦୦ ମାମଲାର ରେକର୍ଡରୁ ଏହା କମ୍, ଯେହେତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ବ୍ରାଜିଲରେ ପ୍ରାୟ ୪୫,୦୦୦ ନୂତନ ମାମଲା ସଂପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହାକି ଏହାର ଦୈନିକ ଅପଡେଟରେ ପ୍ରାୟ ୯,୦୦୦ ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​| ଜଣେ ପ୍ରାଦେଶିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍ କବର ସ୍ଥାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦାୟିତ୍ବ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ, ଏହି ବାବଦରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଫଳତା ପାଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର ୧୭୯ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ସହରରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ପୁନର୍ବାର ପୁନର୍ବାର ଏକ ଛଅ ସପ୍ତାହର ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଭିକ୍ଟୋରିଆ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ବ୍ରେଟ୍ ସଟନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ହାଇସ୍କୁଲରୁ ୬ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଆସିଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟର ସର୍ବବୃହତ ଜଣାଶୁଣା କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ୧୧୩ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୨,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଶହ ଶହ କର୍ମଚାରୀ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଅଛନ୍ତି।

ଟୋକିଓରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨୨୦ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ଦୈନିକ ରେକର୍ଡ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବଢି ଚାଲିଛି। ଟୋକିଓର ୭,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଦେଶର ମୋଟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଅଟେ।

ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧,୦୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଭୂତାଣୁର ପ୍ରଜନନ ହାର ପ୍ରାୟ ୧.୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆମେରିକାରେ, ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୩ ନିୟୁତ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି – ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି  ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧,୩୨,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ।

ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଆମେରିକାର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଚାପ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟି ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ର ସପ୍ତାହରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହକୁ ଫେରିବେ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଅନଲାଇନରେ ପାଠ ପଢିବେ।

Comments
Loading...