ଏହି ଦେଶରେ ଆଳୁ କିଲୋ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଖୁଚୁରା ଏଡ଼ାଇବାକୁ ସରକାର ଛାପିବେ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ

ଏକ ସମୟରେ ଭେନଜୁଆଲା ଥିଲା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧନୀ ଦେଶ । ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଅତି ବିଳାସରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏବେ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଅତି ଶୋଚନୀୟ । ଦେଶର ନୋଟର ମୂଲ୍ୟ ରଦ୍ଦି କାଗଜ ସହ ସମାନ ହୋଇ ଯାଇଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ କପ୍ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପାଇଁ   ବ୍ୟାଗ୍ ଭର୍ତ୍ତି କରି ନୋଟ୍ ନେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭେନଜୁଆଲା ସରକାର ପୁଣିଥରେ ବଡ଼ ନୋଟ (ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କିଆ ବଲିଭର) ଜାରି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନଗଦ ଅଭାବ ହେତୁ ଭେନେଜୁଏଲା ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ସେଥିପାଇଁ ଇଟାଲୀର ଏକ କମ୍ପାନୀରୁ ୭୧ ଟନ୍ ନୋଟ ଛାପା ସିକ୍ୟୁରିଟି ପେପର କ୍ରୟ କରିଛି । ଭେନେଜୁଏଲାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧,୦୦,୦୦୦ ବଲିଭର୍ ନୋଟ୍ ଜାରି କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ନୋଟ ହେବ । ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ ବଲିଭର୍ ନୋଟର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୦.୨୩ ଡ଼ଲାର ସହ ସମାନ ଅର୍ଥାତ ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଡ଼ଲାର ୪ ଲକ୍ଷ ଭେନଜୁଆଲ ଟଙ୍କା ସହ ସମାନ। ଆଉ ସବୁଠାରୁ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି ଏତିକି ଟଙ୍କାରେ କେବଳ ୨ କିଲୋ ଆଳୁ କିିଣାଯାଇ ପାରିବ ।

ଗତ ବର୍ଷ ଭେନେଜୁଏଲାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୨୪୦୦ % ଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭେନେଜୁଏଲା ସରକାର ୫୦,୦୦୦ ବଲିଭର୍ ନୋଟ୍ ଛପା କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭେନେଜୁଏଲା ଆହୁରି ବଡ ନୋଟ୍ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। କ୍ରମାଗତ ସପ୍ତମ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭେନେଜୁଏଲର ଅର୍ଥନୀତି ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଭେନେଜୁଏଲା ଏବଂ ତେଲରୁ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସ | ଅର୍ଥନୀତିର ଆକାର ୨୦ % ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ | ମୁଦ୍ରାକୁ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହାର ନୋଟରୁ ନୋଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୭ଠାରୁ ଭେନେଜୁଏଲାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

୪ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ଭେନେଜୁଏଲର ମୁଦ୍ରା ଆଉ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ନୁହେଁ | ଗ୍ରାହକମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କିମ୍ବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଡଲାର ଆଡକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ଏପରିକି ଭେନେଜୁଏଲାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚି ଯେ ଏକ କିଲୋ ମାଂସ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବଲିଭର୍ ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି ।

ପ୍ରାୟ ୩ ନିୟୁତ ଲୋକ ଭେନେଜୁଏଲା ଛାଡି ବ୍ରାଜିଲ, ଚିଲି, କଲମ୍ବିଆ, ଇକ୍ୟୁଏଡର ଏବଂ ପେରୁ ଭଳି ଦେଶକୁ ପଳାୟନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ରିନାଲ୍ଡୋ ରିଭେରା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଚନ୍ତି ଯେ   ଭେନେଜୁଏଲାରେ ଆପଣ ମାସସାରା କାମ କରିବା ପରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ଖାଇପାରିବେ | ୨୦୧୪ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଭେନେଜୁଏଲା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ | ଭେନେଜୁଏଲର ମୋଟ ରପ୍ତାନୀର ୯୬% କେବଳ ତେଲ  | ଚାରି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା । ଏହାପରେ ଦେଶର ସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

Comments
Loading...