ୟୁପିରେ ଆଜିଠାରୁ ‘ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍’ ଏବଂ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲା ଆଇନ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧ୍ୟାଦେଶକୁ ଶନିବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧ ଧର୍ମପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରତିରୋଧ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଇନର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ବୁଧବାର ରାଜ ଭବନକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହି ନିୟମର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଏହା ୟୁପିରେ ଏକ ନିୟମ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିୟମକୁ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାନସଭାର ଉଭୟ ଗୃହରେ ପାରିତ ହେବାକୁ ପଡିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଯୋଗୀ ସରକାର, ମିଥ୍ୟା କହି, ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଅବା ପ୍ରତାରଣା କରି ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପରେ, ଯେଉଁମାନେ ମିଥ୍ୟା ବାହାନା କରି, ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସରକାର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଯଦି ବିବାହ ପାଇଁ ଝିଅର ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଏ  ତେବେ ଏପରି ବିବାହ କେବଳ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଯେଉଁମାନେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଏହି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଅପରାଧ ଜାମିନହୀନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ବିବାହର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଯଦି କୌଣସି ଝିଅର ଧର୍ମ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ତେବେ ଏପରି ବିବାହକୁ ଅବୈଧ ବର୍ଗକୁ ଅଣାଯାଇପାରିବ।

Comments
Loading...