ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଜନତା ; ଜୋ’ବିଡେନଙ୍କ ଠାରୁ ପଛରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ : ସର୍ଭେ

ୱାଶିଂଟନ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ କୁଇନିଆକ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଜାତୀୟ ସର୍ଭେରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପୂର୍ବତନ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ’ ବିଡେନଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫ ପଏଣ୍ଟ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି। ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଭାବେ ନୂଆ ନିର୍ବାଚନ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଚାଲିଛି। କୁଇନିଆକ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସର୍ଭେରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖରାପ ଖବର ହେଉଛି, ଲୋକଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ସର୍ଭେରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେମାନେ ବିଡେନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ। ଏଥି ସହିତ କେବଳ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ଏନବିସି/ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସଜେର ସର୍ଭେରେ ବିଡେନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜୟ ବ୍ୟବଧାନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ଏହି ସର୍ଭେରେ ବିଡେନଙ୍କୁ ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟରଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଥିବାବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ମାତ୍ର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ପାଇଛନ୍ତି। ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅର୍ଥନୀତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକାର ଜନସାଧାରଣ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଅସନ୍ତୋଷ ବର୍ତ୍ତମାନ ନକରାତ୍ମକ ସମୀକ୍ଷା ଆକାରରେ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।

କୁଇନିଆକ୍ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ମତଦାତା ମାନେ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ସକରାତ୍ମକ ରେଟିଂ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏବେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ୫୩ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଜାତିଭେଦ ଏବଂ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକାର ଜନସାଧାରଣ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅସଫଳ ମନେ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

Comments
Loading...