ଆଧାର କାର୍ଡରେ କେଉଁ ନମ୍ବର ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛନ୍ତି, ତାହା ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି କି?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡରେ କେଉଁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି କି? ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟରେ ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଜିକାଲି ଆଧାର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଆଧାରରେ କେଉଁ ନମ୍ବର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପାୟ….

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ-

>> ଆପଣଙ୍କୁ UIDAI ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ https://uidai.gov.in/ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

>> ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ର ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡରେ ଅନେକ ବର୍ଗ ଅଛି ।

>> ଏଠାରେ ତୁମେ ମୋର ଆଧାର ବର୍ଗକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

>> ଆଧାର ସେବା ବିକଳ୍ପ ଏହି ବର୍ଗରେ ଦେଖାଯିବ ।

>> ଏହି ଅପ୍ସନ୍ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ଇମେଲ୍ / ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରର ଏକ ନୂତନ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ ।

>> ଏହି ୱିଣ୍ଡୋରେ ତୁମର ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଏହା ତଳେ ଥିବା ବାକ୍ସରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

>> ଏହା ପରେ, କ୍ୟାପଚା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ OTP ଦେବାକୁ ପଡିବ, ତୁମେ OTP ଦେବା ମାତ୍ରେ ଏକ ​‌ମାସେଜ୍ ​‌ଲେଖାଯିବ ।

>> ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି, ବାର୍ତ୍ତା ହେବ – ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜିକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ଆମର ରେକର୍ଡ ସହିତ ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇସାରିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ନମ୍ବର ଆଧାରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇସାରିଛି।

ଯଦି ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନାହିଁ, ବାର୍ତ୍ତା ଲେଖାଯିବ – ଆପଣ ଦେଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆମର ରେକର୍ଡ ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ । ଏହା ଜଣା ପଡ଼ିବ ଯେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିଛନ୍ତି । ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପରି, ପଞ୍ଜୀକୃତ ଇମେଲ୍ ID ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସୂତ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ । ତାହା ହେଉଛି, ଆପଣ ଏହି ଉପାୟରେ ଇମେଲ୍ ID ପ୍ରବେଶ କରି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସୂଚନା ନେଇପାରିବେ ।

ନୂତନ ଆଧାରର ବିଶେଷତା

UIDAI ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଆଧାର କାର୍ଡ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ୱାଟର-ପ୍ରୁଫ୍ ଏବଂ ଲାମିନ୍ଟେଡ୍ । ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଏହା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା ନକରି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ଆଣିପାରିବେ ।

ତୁମର ଆଧାର PVC ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଡର ହୋଇପାରିବ । ଏଥି ସହିତ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କାର୍ଡ ଆକାରରେ ନୂତନ ଆଧାର ସ୍ଥାୟୀ, ଦୃଶ୍ୟରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଏବଂ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ । ଏଥିରେ ମାଇକ୍ରୋଟେକ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ରହିଛି । ଏହି କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

Comments
Loading...