କଲେଜ ଓ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଲାଗି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କଲା ୟୁଜିସି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜ ଖୋଲିବା ଲାଗି ୟୁଜିସି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କରିଛି । କୌଣସି କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିରାପଦ ଘୋଷଣା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଏଥିରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବା ସମ୍ଭବ ହେଲେ ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲାଯାଇପାରେ ବୋଲି ୟୁଜିସି କହିଛି ।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) ଗୁରୁବାର ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ବନ୍ଦ ଥିବା  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି।  ତେବେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି, ସେମାନେ ଛାତ୍ର ହୁଅନ୍ତୁ ବା ଶିକ୍ଷକ ସେମାନଙ୍କୁ କଲେଜ ବା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ୟୁଜିସି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ଖୋଲାଯିବା ପରେ  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଏଥିଲାଗି ଆଗୁଆ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଓ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ନିୟମର କଠୋର ଅନୁପାଳନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।  କେବଳ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ବାହାରେ ଥିବା  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ  ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ସେହିପରି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ରହୁଥିବା ଛାତ୍ର ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ କଲେଜକୁ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ ।  ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପକ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ‘ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍’ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପଡ଼ିବ ।

କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଛାତ୍ର, ଅଧ୍ୟାପିକା ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ  ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା, ବିଶୋଧନ ପଦକ୍ଷେପ, ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ଚିହ୍ନଟ କରିବା, କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ । ଯଦି ସେ କଲେଜ ଖୋଲାଗଲେ କିଛି ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ ଥିବେ, ତେବେ କଲେଜ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବେ ।

ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବେସରକାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଇତ୍ୟାଦି ଖୋଲାଯିବା ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ । ଏହା ସହ  ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ଫେସ୍ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରତିରୋଧୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଏହାପରେ ଗବେଷଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଛାତ୍ର ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନେ କଲେଜ ବା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ ।  ଏହିପରି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ କମ୍ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ପ୍ରତିଷେଧକ ଉପାୟଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ । ସେହିପରି ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ତିମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏକାଡେମିକ୍ ଏବଂ ସ୍ଥାନିତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ |

ଏହା ସହ ପ୍ରବେଶ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ, ଥର୍ମାଲ ସ୍କାନିଂ, ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର, ଫେସମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ  ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରବେଶ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ ସମୟରେ ଭିଡ଼କୁ ଏଡ଼ାଇବା ଏବଂ ଏକ ସମୟରେ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ । ଛାତ୍ର, ଅଧ୍ୟାପିକା ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ, ଫେସ୍ କଭର ବା ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତ ପରିଷ୍କାର କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ଜ୍ବର, କାଶ ବା ନିଶ୍ବାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କୁ କଲେଜ ବା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ୟୁଜିସି ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

Comments
Loading...