ସୀତାରମଣ ‘ବିଷାକ୍ତ ନାଗୁଣୀ’ : ତୃଣମୂଳ ସାଂସଦ କଲ୍ୟାଣ ବାନାର୍ଜୀ

ଏତଲା ଦାୟର କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଲା ବିଜେପି

ଏମିତି କେଉଁ ଦିନ ନାହିଁ ଯେଉଁଦିନ ମମତା ସରକାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥା କଟାକଟି ନ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ କଥା ଏବେ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚିଛି ଯେତେବେଳେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରିନାଥ ସାଂସଦ ତଥା ବୃତ୍ତିରେ ଓକିଲ କଲ୍ୟାଣ ବାନାର୍ଜୀ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ଏକ ‘ବିଷାକ୍ତ ନାଗୁଣୀ’ ସର୍ପ ସହ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହୁଗୁଳୀ ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ରୀରାମପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଏକ ରାଲିରେ ସାଂସଦ କଲ୍ୟାଣ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଏକ ଉନ୍ନତ ଭାରତ ଗଠନ କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ପାଳନ ବି କରିଛନ୍ତି। ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଜୟ ହେଉ।’

ରାଲିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯେପରି ବିଷାକ୍ତ ନାଗୁଣୀଙ୍କ ଦଂଶନରେ ଲୋକମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି, ସେହିପରି ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ମରୁଛନ୍ତି। ସେ ପଚାରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି? ତୁମେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛ ତଥାପି ଚେୟାରରେ ବସିଛ। ସୀତାରମଣ ତୁମେ ତୁମର ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ଉଚିତ୍।

ଏକଥା ନୁହେଁ ଯେ ସାଂସଦ କଲ୍ୟାଣ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅସମ୍ମାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅସମ୍ମାନ କରିବା ପରେ ସେ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ରେଳବାଇର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ବିରୋଧରେ ଏହି ରାଲି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିଲୀପ ଘୋଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ। ବିଜେପି ଜାତୀୟ ସଚିବ ରାହୁଲ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କଲ୍ୟାଣ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରିବେ।