ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ସହ ଏଠାରେ ପାଇବେ ମନଲୋଭା ଦୃଶ୍ୟ

ଧର୍ମଶାଳା, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ-
ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା ଧର୍ମଶାଳା ଦିଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୭୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଏଠାରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ଗୁରୁ ଦଲାଈ ଲାମାଙ୍କର ସୁନ୍ଦର ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଏହାର ଆଖପାଖରେ ମଧ୍ୟ ବୁଲିବା ପାଇଁ ବହୁ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏଠାକୁ ଆପଣ ବସରେ ଯାଇପାରିବେ।
ଜୟପୁର, ରାଜସ୍ଥାନ –
ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଅଟେ। ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ୟ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଏହା ଖୁବ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ଜୟପୁରର ରାଜସ୍ଥାନ ଗୋଲାପୀ ସହର (ପିଙ୍କ ସିଟି) ଅଟେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ହେଉଛି ଜୟପୁର ବୁଲିବା ପାଇଁ ଉକୃଷ୍ଟ ସମୟ। ଦିଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ଏହା ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଆପଣ ବସ, ଟ୍ରେନରେ ଏଠାକୁ ଯାଇପାରିବେ।
କସୋଲ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ-
ପ୍ରକୃତିର ସୁନ୍ଦରତା, ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରୁଥିବା ପବନ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ବିଷେଶତ୍ୱ ଅଟେ। ବୁଲିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ବହୁ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଥିବା କସୋଲ ଏକ ଶାନ୍ତ ଓ ମନମୁଗ୍ଧକର ପରିବେଶ ଅଟେ। ତେଣୁ ଏଠାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ୟ୍ୟଟକମାନେ ଯାଇଥାଆନ୍ତି। ଏଠାରେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିବା ସହ ସମସ୍ତ କ୍ଲାନ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ।
ଋଷିକେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ –
ଋଷିକେଶ ହେଉଛି ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ବେଶ ଉକୃଷ୍ଟ ଅଟେ। ଏଠାରେ ଲୋକେ ଆଡ଼ଭେନଞ୍ଚର ମଜା ନେଇଥାଆନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭ୍ରମଣ ସ୍ଥାନ ଅଟେ। ଦିଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ବସରେ ଆପଣ ଏଠାକୁ ଯାଇପାରିବେ।

Comments
Loading...