ତ୍ୱଚାର ଚମକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଟମାଟୋ ଫେସିଆଲ

ତ୍ୱଚାର ଚମକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଶେଷ କରି ଯୁବତୀ ଓ ମହିଳାମାନେ ଦାମୀ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ମାତ୍ର ତ୍ୱଚାର ଚମକ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ସାଧାରଣ ଓ ସହଜ ଘରୋଇ ଉପାୟ ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆପଣାଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ସୁନ୍ଦର, କୋମଳ ଓ ଏହାର ଚମକ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଜାଣନ୍ତୁ…..
ଆପଣ ଟମାଟୋକୁ ଅନେକ ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଖାଇ ଥାଆନ୍ତି। ଏଥିରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟ ରହିଛି। ଏହା ତ୍ୱଚାର ଚମକ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ସନବର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ରାମବାଣ। ଘରେ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ଟମାଟୋର ବ୍ୟବହାର –
– ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଣାଳୀ – ଟମାଟୋ ରସରେ ଅଳ୍ପ କିଛି କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଏହାକୁ ତୁଳା ସାହାଯ୍ୟରେ ମୁହଁରେ ଓ ବେକରେ ଲଗାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ରଖିବା ପରେ ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।
– ୨ୟ ପ୍ରଣାଳୀ – ଫାଳେ ଟମାଟୋରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଚିନି ପକାଇ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଧିରେ ଧିରେ ଲଗାଇ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପରେ ମୁହଁକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।
– ୩ୟ ପ୍ରଣାଳୀ – ତ୍ୱଚାକୁ ଷ୍ଟିମିଙ୍ଗ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏକ ପାତ୍ରରେ ଉଷୁମ ପାଣି ଆଣି ନିଜ ମୁହଁରେ ତଉଲିଆରେ ଘୋଡ଼ାଇ ୫ ରୁ ୭ ମିନିଟ ଷ୍ଟିମିଙ୍ଗ ବା ବାମ୍ଫ ନିଅନ୍ତୁ।
– ୪ର୍ଥ ପ୍ରଣାଳୀ – ଶେଷରେ ଟମାଟୋ ରସରେ ଚନ୍ଦନ ଗୁଣ୍ଡ, ମହୁ ମିଶାଇ ଫେସ ପ୍ୟାକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ୧୫ ମିନିଟ ରଖନ୍ତୁ।୧୫ ମିନିଟ ପରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ନିଜେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କିଛି ମଶ୍ଚୁରାଇଜର ଲଗାନ୍ତୁ।

Comments
Loading...