ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ଏହି ଉପାୟ

ତୁଳସୀପତ୍ର –
ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ୬ ରୁ ୭ଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ ।
ରସୁଣ –
ନିୟମିତ ୧ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧ରୁ୨ଟି ରସୁଣ ପାଖୁଡ଼ା ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା , ନିୟମିତ ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ଗରମ କରି ଅଣ୍ଟାରେ ଲଗାଇଲେ, ନିୟମିତ କ୍ଷୀରରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଣ୍ଟା ବିନ୍ଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।
ଅଦା ଚାହା –
ଏକ କପ ପାଣି ଫୁଟାଇ ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ ଚାହାପତି ଓ ୧ଚାମଚ ଅଦା ପକାଇ କିଛି ସମୟ ଫୁଟାଇ ଛାଣନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଏକ ସପ୍ତାହ ପିଇଲେ ଅଣ୍ଟା ବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।
ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚା’, କଫି, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ଅନିଦ୍ରା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜନିତ ବହୁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।
ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ କଫିରେ ୪ ମି.ଲି ଗ୍ରାମ କ୍ୟାଫିନ୍‍ ଥାଏ। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୨ ଘଣ୍ଟା ରହିଥାଏ। ଫଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଗଳା ଓ ପେଟରେ ଜଳାପୋଡ଼ା ହେବା ସହ ଗ୍ୟାସଟିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ରାତିରେ ଚା’, କଫିର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସଟିକର ମାତ୍ରା ଶରୀରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ପେଟ ଜନିତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଶରୀରରେ ବହୁ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।
ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କଫି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପସନ୍ଦ, ତେବେ ସର୍ବଦା ଏହାକୁ ଦିନ ସମୟରେ ୨ଥର ପିଇପାରିବେ। ମାତ୍ର ରାତିରେ ପିଇବା ଓ ୨ ଥରୁ ଅଧିକ ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଗର୍ଭବତୀମାନେ ଦିନକୁ ଥରେ ଅଳ୍ପ ମାତ୍ରାରେ କଫି ପିଇପାରିବେ।

Comments
Loading...