‘ନାନ୍ଦନିକ’ର ତିନି-ଦିନିଆ ଅନଲାଇନ ଥିଏଟର ମହୋତ୍ସବ, ୫ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ୮ନାଟକ ପ୍ରସାରିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାର କୋରାପୁଟ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଏଟର ଗ୍ରୁପ ‘ନାନ୍ଦନିକ’ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ତିନି-ଦିନିଆ ଅନଲାଇନ ଥିଏଟର ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଇଯାଇଛି ।ନାନ୍ଦନିକର ଷଷ୍ଠ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ଦେଓମାଳୀ ଜାତୀୟ ନାଟ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ଓଡିଶାର ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣୀଗ୍ରାହି, କୋରାପୁଟ ସଂସଦ ସପ୍ତଗିରୀ ଉଲୁକା, ପ୍ରଭୋଧ ରଥ, ସଚିବ, ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀର ପ୍ରଖ୍ୟାତ ନାଟ୍ୟକାର ଅନନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଉଦଘାଟିତ କରିଥିଲେ ।
ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସୋନାଲ ମାନସିଂହଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୃତ୍ୟରେ ଅଭିନୟ ଓ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଏକ ୱେବିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଇଥିଲା । ହିମାଂଶୁ ରଂଜନ ଶତପଥୀଙ୍କୁ ଅସମୀ ବାସୁ ମେମୋରିଆଲ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସହ ଆଇଆଇଏମସିର ନିର୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ମୃଣାଳ ଚାଟାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନନ୍ଦନିକର ଇ-ବୁକ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା ।
‘ସାହିତ୍ୟ ଓ ନାଟ୍ୟଶାସ୍ତ୍ର’ ଏବଂ ‘ନାଟ୍ୟଶାସ୍ତ୍ର : ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ବନାମ ଲୋକକଳା’ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୁଇଟି ୱେବିନାର ଆୟୋଜିତ ହେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ପ୍ରଫେସର ନବୀନ ପରିଡା, ପ୍ରଫେସର ନାରାୟଣ ସାହୁ, ଡଃ ଜୟନ୍ତ କର ଶର୍ମା, ଅଶୁଂମାନ ଭୋମିକ୍, ନମ୍ରତ। ଚଢା, କ୍ରୀତି ମଜୁମଦାର, ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା, ଡଃ ସଞ୍ଜୟ ହାତୀ, ଡଃ ପ୍ରୀତିଧର ସାମଲ, ଅଭି ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ସଂଙ୍ଗୀତା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ହରିଶ ଏଥାପେ, ଡଃ ସୁରବୀ ବିପ୍ଲୋଭ, ଦେବପ୍ରିୟା ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ଚକ୍ର, ରଣଜିତ ଜେନା, ଏବଂ ମୋନିଦୀପ ଗୁପ୍ତା।
ଏହି ଉତ୍ସବରେ ୫ ଟି ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ୮ଟି ନାଟକ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ନାଟକଗୁଡ଼ିକ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବହୁଭାଷୀ ମହୋତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଜ୍ଝ ଏଥିରେ ମିମିକି,କୋଲକାତା ଦ୍ୱାରା ଆତଙ୍କବାଦ (ବ୍ୟଙ୍ଗ ଡ୍ରାମା) , ନାୟିକା (ଓଡିଆ) ନନ୍ଦନିକ, କୋରାପୁଟ ଦ୍ୱାରା , ସୁଜନରେ ଗୋଲପୋ (ବଙ୍ଗଳା) ଅଶୋକନଗର ନାଟ୍ୟମୁଖ୍ୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଧ୍ରୁବସ୍ୱାମୀ (ହିନ୍ଦୀ) କଳା ମୃତ୍ତିକା ଥିଏଟର, ୱାର୍ଦ୍ଧା, ତେରଭ (ମରାଠୀ) ଅଧ୍ୟୟନ ଭାରତୀ ଏଗ୍ରୋ ଥିଏଟର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ବାଲି, (ତେଲେଗୁ), ଜନପଦ୍ମ ଟ୍ରାଭେଲିଂ ରେପେର୍ଟୋରୀ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଦେବୀଗାର୍ଜନ (ବଙ୍ଗଳା) କଥକ, ହାଓ୍ବଡା ଓ ଚଣ୍ଡାଳୁଣୀ (ଓଡ଼ିଆ) ନନ୍ଦନିକ, କୋରାପୁଟ ନାଟ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ । ନାଟକଗୁଡ଼ିକ ନନ୍ଦନିକଙ୍କ ଫେସବୁକ୍ ପେଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରିମିୟର୍ ମୋଡ୍ ରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏକାଧିକ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ନାଟକଗୁଡିକ ସର୍ବାଧିକ ୮,୦୦୦ ପ୍ଲସ୍ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ୪୦୦ ପ୍ଲସ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା । ହାରାହାରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଭେଣ୍ଟର ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ୨୦୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଲୋକେଜ୍ଝ “ଆମେ ଖୁସି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ୮ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଥିଏଟର କଳାକାର ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଆମକୁ କିଛି ସ୍ପନ୍ଦନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟମ ହେତୁ ଥିଏଟର କାର୍ୟ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲା। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଶୀଘ୍ର ସ୍ୱାଭାବିକତା ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ କାର୍ୟ୍ୟକୁ ଫେରିବ। ” ଏହି ଉତ୍ସବର କନଭେନର ଏବଂ ନନ୍ଦନିକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ମୋନିଦୀପା ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି।
“ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରକୃତ ଥିଏଟର ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ, ଏହା କେବେହେଲେ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଆମେ ଥିଏଟର କଳାକାର ଙ୍କ ମନରେ ଏକ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ, ଯେଉଁମାନେ ଉଦାସୀନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କଳା କାର୍ୟ୍ୟକୁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି କାରଣ ଜଣେ କଳାକାର ଏଥିପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଜ୍ଝ ଆମେ ଖୁସି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆମର ଉଦ୍ୟମ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଲା । ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡ଼ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏବଂ ଆଶାଠାରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ କିଛି ସାନ୍ତ୍ୱନା ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ମୋର ବିଶ୍ୱାସ। ” ନନ୍ଦନିକର କ୍ରିଏଟିଭ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର ଡଃ ସୈାରଭ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି।
କୋରାପୁଟର ଲୋକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଥିଏଟରରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମର ଉତ୍ସବ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ କୋରାପୁଟର ନାମକୁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ସର୍କଲରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି ବୋଲି ନନ୍ଦନିକର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋମେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି।
୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଡ଼ଃ ସୌରଭ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ମୋନିଦୀପା ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନାନ୍ଦନିକ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟତା, ସାହିତ୍ୟ ତଥା ଲୋକକଳା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଓଡ଼ିଆରେ ୧୦ ଟି ନାଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତିଜ୍ଝ ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ କୋଲକାତାର ପୂର୍ବାଂଚଳ ଜୋନାଲ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ସହଯୋଗରେ ବହୁ ସଂଗଠିତ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି । ଖୁବ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନାନ୍ଦନିକ କୋରାପୁଟକୁ ଭାରତର ଥିଏଟର ମାନଚିତ୍ର ରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି ।
୨୦୧୪ ରେ ସୈାରଭ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ମୋନିଦୀପା ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନନ୍ଦନିକ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟତା, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଲୋକକଳା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଓଡିଆରେ ୧୦ ଟି ନାଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ କୋଲକାତାର ପୂର୍ବ ଜୋନାଲ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର ସହଯୋଗରେ ସଂଗଠିତ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି। ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନନ୍ଦନିକ କୋରାପୁଟକୁ ଭାରତର ଥିଏଟର ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...