ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର: ଯେଉଁଠି ପଥରରୁ ଶୁଣାଯାଏ ଡ଼ମ୍ବରୁର ଶବ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ ମନ୍ଦିରର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ । ଆମ ଦେଶ ଭାରତରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ କିଛି ନା କିଛି ମନ୍ଦିର ପାଇବେ। ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ରହସ୍ୟମୟ କହିଲେ ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ପଥରରୁ ଡମ୍ବରୁ ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଏ । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ଶିବ ମନ୍ଦିର, ଯାହା ଏସିଆର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିବ ମନ୍ଦିର ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଏ।

pic courtesy-social media

ଏହି ମନ୍ଦିର ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସୋଲାନରେ ଦେବଭୋମି ନାମକ ଏକ ଜାଟୋଲି ଶିବ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ଦକ୍ଷିଣ-ଦ୍ରାବିଡ଼ ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୧୧୧ ଫୁଟ।
ପୌରାଣିକ ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏଠାକୁ ଆସି କିଛି ସମୟ ରହିଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ପରେ ୧୯୫୦ ଦଶକରେ ସ୍ବାମୀ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ପରମହଂସ ନାମକ ଜଣେ ବାବା ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ, ଯାହାର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦିଗଦର୍ଶନରେ ହିଁ ଜାଟୋଲି ଶିବ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ୟ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ସେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ସେ ୧୯୮୩ ରେ ଦେହ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ, ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ୟ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାର କାର୍ୟ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

pic courtesy-social media

ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ ୩୯ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହା ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଟଙ୍କାରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା।
ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ଶିବଲିଙ୍ଗ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ମନ୍ଦିରର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ ୧୧ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଏକ ବିରାଟ ସୁନା ପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଏହାକୁ ଅତି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିଥାଏ ।

Comments
Loading...