ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପୁଣି ଥରେ ଫେରିଛି

ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଥନୈତିକ ତଥ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପୁଣି ଥରେ ଫେରିଛି। ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଗତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମାଲ ପରିବହନ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରୁ ଆୟରେ ୧୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ, ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ୯୯୦୩ କୋଟି ଆୟ କରିଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଭାରତୀୟ ରେଳ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ୮୮୫ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ମାଲ ପରିବହନ କରିଥିଲା, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୧୦୨୧ ଲକ୍ଷ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ପରିମାଣ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୧୫.୪% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।
ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ବିଷୟରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ୯୧୯୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା, ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ରେ ୯୫୩୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ ୧୦୩୧୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ ସରକାର ଜିଏସ୍‌ଟିରୁ ୧୧୦୮୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ୩୨୧୭୨ କୋଟି, ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ୯୦୯୧୭ କୋଟି, ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ରେ ୮୭୪୨୨ କୋଟି, ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ୮୪୪୪୯ କୋଟି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୯୫୪୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। ଜିଏସ୍‌ଟି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ରେ, ସରକାର ଜିଏସ୍‌ଟିରୁ ୯୧୯୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୯୫୪୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଯଦି ଆମେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦କୁ ତୁଳନା କରୁ, ଜିଏସ୍‌ଟିରୁ ଆୟ ୧୩% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ଜିଏସ୍‌ଟିରୁ ୮୪୪୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୧୩% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୯୫୪୮୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ୪.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି, ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅଟୋ ସେକ୍ଟରର ବୃହତ୍ତମ କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୧୬୦୪୪୨ ୟୁନିଟ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଘରୋଇ ବିକ୍ରି ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୩୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଥିଲା ​​। ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ କମ୍ପାନୀର ମୋଟ ବିକ୍ରି ୧୨୨୬୪୦ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା ।

ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରିରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି ୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ରେ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲର ବିକ୍ରି ୨୪୫୬୦୦୦ ଟନ୍ ଥିଲା, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୨୪୧୯୦୦୦ ଟନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​। ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ଯେ ଆମେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛୁ। ପେଟ୍ରୋଲର ଅଧିକ ବିକ୍ରୟ ଅର୍ଥନୀତିର ଦ୍ରୁତ ଗତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ସୂଚିତ କରେ ।

କ୍ରୟ ପରିଚାଳକମାନଙ୍କ ସୂଚକାଙ୍କ – ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଏକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଥାଏ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ୫୨ ରୁ କମ୍ ଥିବାବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୫୬.୮ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୨ଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏତେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ସୂଚିତ କରେ। ୫୦ରୁ କମ୍ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନ ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି ଏବଂ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ବୃଦ୍ଧିକୁ ସୂଚାଉଛି।
ୟୁପିଇ ପେମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖୁଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ୧.୫୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ମେ ମାସରେ ୨.୧୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ଜୁନ୍ ମାସରେ ୨.୬୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ଜୁଲାଇରେ ୨.୯୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ୨.୯୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ହୋଇଥିଲା।

୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଂରକ୍ଷଣ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ୫୪୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ଇ-ୱେ ବିଲ୍ ୫.୭୪ କୋଟି ହୋଇଗଲା, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୯.୩% ଅଧିକ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ସୋନାଲିକା ଟ୍ରାକ୍ଟର ବିକ୍ରି ୧୦୫୭୧ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ୫୧.୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧୬୦୦୦ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା । କମ୍ପାନୀକୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରପ୍ତାନି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ କମ୍ପାନୀ ୧୭୦୪ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରପ୍ତାନି କରିଥିବାବେଳେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ କମ୍ପାନୀ କେବଳ ୧୫୫୨ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରପ୍ତାନି କରିଥିଲା।

ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ଆକଳନ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚିତ କରୁଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଭିତ୍ତିକ। କରୋନା ମହାମାରୀର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । ଅର୍ଥନୀତିରେ ସଂକୋଚନ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟର ଥିଲା । ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ପୁଣି ଗତି କରିଛି। ସମସ୍ତ ସୂଚକାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ଅଗ୍ରଗତିର କାହାଣୀ କହିଥାଏ।

Comments
Loading...