ଜନଜାତି ଓ ଦଳିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଦେଶର ବିକାଶ ନିର୍ଭର କରେ – ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ଜନଜାତି ଏବଂ ଦଳିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଦେଶର ବିକାଶ ନିର୍ଭର କରେ। ଆଜି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ସୋନଭଦ୍ରା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ବନବାସୀ ସମ୍ମେଳନକୁ ଉଦବୋଧନ ଦେବା ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହା କହିଛନ୍ତି। ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମାବେଶୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତି ବିଷୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମ ଜନଜାତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିପାରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ଦେଶ ସେମାନଙ୍କୁ ବିକାଶରେ ମୁଖ୍ୟଧାରାରେ ସାମିଲ୍‍ କରିବା ଲାଗି ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। ଶ୍ରୀ କୋବିନ୍ଦ ଦୁଇଦିନିଆ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତର ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ସେବାକୁଞ୍ଜ ଆଶ୍ରମର ନବନିର୍ମିତ କୋଠା ଉଦ୍‍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।


ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ମନ୍ଦିର ପରି। ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିର ବିସ୍ତୃତତା ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କର କଳା ଓ ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତିର ବିକାଶ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଏ, ଏହି କଳାକାରମାନେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ବିଦେଶରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲା କୌଶଳ କରିପାରିବେ।ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିର ମୂଳ ବୁଝିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସୋନଭଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Comments
Loading...