ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ଓ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇ ଆସିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରାଯିବା ଉଚିତ।
ଆସାମର ଦେହିଙ୍ଗ ପାଟକାଇ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ସାଲେକି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଖଣି ଖନନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଆଇନଜୀବୀ ଅବୀର ଫୁକାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହା କହିଛନ୍ତି।
ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ହାତୀ କରିଡରରେ ପଡୁଛି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆନ ଲିମିଟେଡ୍ (ସିଆଇଏଲ୍) ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ନ୍ୟାସନାଲ ବୋର୍ଡ ଫର ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ ର ସ୍ଥାୟୀ କମିଟିରୁ ଖଣି ଖନନ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି।
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ (ଏଏସଜି) ବିକ୍ରମଜିତ ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ କରି କହିଛି ଯେ ଏନବିଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶର ପ୍ରଭାବ ଆକଳନ କରାଯାଇସାରିଛି।
ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ୍.ଏ. ବୋବଡେ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏସ୍. ବୋପାନ୍ନା ଏବଂ ହୃଶିକେଷ ରୟ କହିଛନ୍ତି, “ପରିବେଶ ସପକ୍ଷରେ ଆମର ଆଦେଶ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ସେଠାରେ କିଛି ପଦ୍ଧତି ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।
ଅତୀତରେ, ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କାର୍ୟ୍ୟ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି, ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଡିଜେଲ ଯାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି।’’
ଖଣ୍ଡପୀଠ, କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ସାମ୍ବିଧାନିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଏଥି ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଭାବକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଫୁକାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅଣାଯାଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ କୋର୍ଟ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ବିକଳ୍ପ ସାଇଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିବାକୁ ଏଏସଜି ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଏକ ପକ୍ଷ ଭାବରେ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ୟୁନିଟ୍ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ କୋଲଫିଲ୍ଡସ୍ ସହ ଯୋଡିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଶୁଣାଣୀରେ ଏପ୍ରିଲ ୭ ରେ ଏଡ଼ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଲର ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ କୋଇଲଫିଲ୍ଡକୁ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ୯୮.୫୯ ହେକ୍ଟର ସମୁଦାୟ ଲିଜ୍ କ୍ଷେତ୍ର ଦେହିଙ୍ଗ ପାଟକାଇ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ସୀମାଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ।
ଏହି ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୨୯ ଅଗଷ୍ଟ  ୨୦୧୯ ରେ ଏଡ଼ବିଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଲର ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଏକ ସତର୍କତାମୂଳକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସମୃଦ୍ଧ ଜୈବ ବିବିଧତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହାତୀ କରିଡରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଖଣିର ପ୍ରଭାବ ଆକଳନ କରିବାକୁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯିବ। ।
ଆବେଦନକାରୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ତଥା ଅର୍ଥନୀତିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନେକ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅଦାଲତ ଦ୍ବାରା ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ସମୟର ନୀତି ଉପରେ ଏହି ସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଉଚିତ।

Comments
Loading...