ରାହୁଳଙ୍କୁ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ଆକ୍ଷେପ: ସେ ଭିଆଇପି ଚାଷୀ, ସୋଫା ବାଲା ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ରାଲି କରନ୍ତି

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ନିଶାଣ କରିଛନ୍ତି । ପଞ୍ଜାବରେ ଏକ ସୋଫାସେଟ୍ ବାଲା ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାହୁଳଙ୍କୁ ଭିଆଇପି ଚାଷୀ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ   ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ ସଂସ୍କାର ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ‘କ୍ଷେତ ବଚାଓ ଯାତ୍ରା’ ନାମକ  ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିର ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀମତୀ  ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସୋଫା ସହିତ ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ ବସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରି ଭିଆଇପି କୃଷକମାନେ ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କେବେ ବି ସମର୍ଥନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଯାହା କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ |

ଗୁଜରାଟ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ଆଲୋଚନାକାଳରେ କେନ୍ଦ୍ର ବୟନ ଓ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ବିବାଦୀୟ ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ​‌ତାଙ୍କର ସେହି ସ୍ବପ୍ନ କେବେ ବି ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ ।  ସଂସଦୀୟ ପରମ୍ପରାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ତାଙ୍କ ସ୍ୱଭାବରେ ନାହିଁ । କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ୟୁପିଏ ସରକାର ସମୟରେ ଦୋଷୀ ସାଂସଦମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ଆଦେଶନାମାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସେ (ରାହୁଳ) ଚିିରି ଦେବାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ରହିଛି । ତେଣୁ   ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସଂସଦର ସମ୍ମାନ ଆଶା କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ।

ନୂତନ ନିୟମ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକୁ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଛି। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନତା ମିଳିଛି ।  କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଓ ଏହାଦ୍ବାରା ଯେହେତୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲୋପ ପାଇବ, ତେଣୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ବାଧୁଛି ବୋଲି ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...