ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ : ଛୋଟ ଛୋଟ ପାର୍ଟିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ରାଜନୈତିକ ଦଳ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ୨୦୨୨ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏବେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳର କାର୍ୟ୍ୟକଳାପ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ଏକ ଦୃଢ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର ଥିବା ଓୱେସିଙ୍କର ଏଆଇଏମ୍ଏମ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପରେ ୟୁପିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଛେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ବିହାରରେ ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ଜିତିଥିବା ଓୱେସି ୟୁପିରେ ବିଜେପି କିମ୍ବା ଏସପିଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିପାରେ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । କିଛି ଲୋକ ଅସାଉଦ୍ଦିନ ଓୱେସି, ବିରୋଧୀ ଦଳର ସମସ୍ତ ଖେଳ ବିଗାଡି ଦେବେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଛୋଟ ଦଳ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି । ଏହି ଦଳଗୁଡିକ ଏସପି ଏବଂ ବିଏସପି ପରି ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଜେପିର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇ ପାରିବେ। ଏପରିକି ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ୟୁପିରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।
ଓୱେସିଙ୍କ ସଂକଳ୍ପ ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ଯୋଗ ଦେବାରୁ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ଏକ ନୂତନ ଆହ୍ବାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଛୋଟ ଦଳଗୁଡିକର ଏହି ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଜର ଭଲ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହାର ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ହେବ ତାହା ଏଥର ଜଣାପଡିବ। କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଦଳର ରଣନୀତି ସହିତ ୟୁପିରେ ପ୍ରବେଶର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହେଉଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ଓୱେସିଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ମାୟାବତୀଙ୍କ ବିଏସପି ୟୁପିରେ ଓୱେସିଙ୍କ ସହିତ କିପରି ମୁକାବିଲା କରିବ ତାହା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶିବପାଲଙ୍କ ଦଳର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି ।
ଯଦି ଆପଣ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା, ୨୦୧୪ରେ, ଆପର ୭୬ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୫ ଜଣ ଅମାନତ ହରାଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ, ଆପର ଧ୍ୟାନ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଞ୍ଜାବ ଓ ଗୋଆରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏଥର ୟୁପିରେ ଦଳ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଛି । ତାଙ୍କ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ସିଂହ ରାଜ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରତି ସେ ଆକ୍ରମକ ମୁଦ୍ରାରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ, ଆପର ଭିତ୍ତିଭୂମି ରାଜ୍ୟରେ ସେପରି ନୁହେଁ ଯେ ସମସ୍ତ ଆସନରେ ଲଢିବ। ୟୁପି ଜନସଂଖ୍ୟାର ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରୁହନ୍ତି। ଦଳରେ ଦଳିତ, ପଛୁଆ ବର୍ଗ, ମୁସଲମାନ ନାମରେ ନେତାଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି। ରାଜନୈତିକ ପଣ୍ଡିତମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପିରେ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ବାରା ଏସପି, ବିଏସପି, କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିପାରେ
ଓୱେସି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର ଏଜେଣ୍ଡା ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି । ମୁସଲିମ ଭୋଟକୁ ନେଇ ସେ ବିହାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଛୋଟ ଦଳ ସହ ତାଙ୍କର ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ସଙ୍କଳ୍ପ ମୋର୍ଚ୍ଚାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନଅଟି ଦଳ ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ପାଞ୍ଚଟି ଏଆଇଏମଏମ, ଏସବିଏସପି, ଜନାଧିକାର ପାର୍ଟି, ଅପନା ଦଳ, ଭାରତ ମାତା ପାର୍ଟି ୨୦୧୭ରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଓମ ପ୍ରକାଶ ରାଜଭରଙ୍କ ଏସବିଏସପି ବିଜେପି ସହିତ ଥିଲା। ତେବେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଓୱେସିଙ୍କ ଗଣିତ ସରଳ, କେବଳ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ବହୁଳ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବେ। ଏସପି ନେତା ବାସ୍ତବତାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ହେବା ସହିତ ମୁସଲମାନ ଭୋଟରମାନେ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ୟୁପିରେ ଏପରି ୩୫ଟି ସିଟ୍ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୩୫ ରୁ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି। ଶିବପାଲ ଯାଦବ ଓୱେସିଙ୍କ ସହିତ ଯିବା ଖବରକୁ ଏସପି ଗୁଜବ କହୁଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶିବପାଲ, ଅଖିଳେଶଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଓୱେସିଙ୍କ ସହ ଯିବାକୁ ଚାହୁଞ୍ଚନ୍ତି। ବିହାର ପରି ମାୟାବତୀ ଏବଂ ଓୱେସି ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚରେ ରହିବାରେ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି । ମୋଟ ଉପରେ, ୟୁପିରେ ବହୁତ ଛୋଟ ଦଳ ଅଛନ୍ତି । ଯାହାଙ୍କୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

Comments
Loading...