ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରୁ ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦେଶ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ – ମମତା

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମାନ୍ୟତା ହଟାଇବାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ଏକଛତ୍ରବାଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶକୁ ଅସମ୍ମାନିତ କରିଛି।

ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସୁଶ୍ରୀ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମାନ୍ୟତାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା କ’ଣ? ଲୋକମାନେ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥିଲା ବରଂ ଏହା ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ଦେଶ କେବଳ ଟିକା କାରଣରୁ ନୁହେଁ ବରଂ କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ଏକପାଖିଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛି।

ସାତ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚରାଯିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିରୋଧ କାହା ପାଇଁ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧିକାର କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଭଳି ଆଖ୍ୟା ଦେଉଛନ୍ତି।

ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧୀ ବୋଲି କହୁଛି। କେବଳ ବିଜେପି ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଅଟେ। କେହି ବି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିପାରିବେ, ଶିଳ୍ପ ଶ୍ରମିକ କିମ୍ବା କୃଷକ। କିନ୍ତୁ ତିନୋଟି କୃଷି ନିୟମକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ଦାବି ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...