ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଝଟକା : ଗୋଟିଏ ମାସରେ ୨ୟ ଥର ପାଇଁ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ଉପରେ ସୁଧ ହ୍ରାସ

ମୁମ୍ବଇ : ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଛି। ଏସବିଆଇ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ଉପରେ ମିଳୁଥିବା ସୁଧରେ ହ୍ରାସ କରିଦେଇଛି।  ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ (ଦୁଇ କୋଟିରୁ କମ୍) ରାଶି ଉପରେ ଏସବିଆଇ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛି। ୧୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ନୂତନ ହାର ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛ।

ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଦୁଇ କୋଟିରୁ କମ୍ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ସୁଧ ମିଳିବ….

ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ ଉପରେ ନୂତନ ସୁଧ ହାର ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ଉପରେ ନୂତନ ସୁଧ ହାର ୧୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଠାରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ଉପରେ ୦.୫% ଅଧିକ ସୁଧ ମିଳିବ।
ଅବଧି                    ସାଧାରଣ ନାଗରିକ           ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ
୭ ରୁ ୪୫ ଦିନ                      ୪.୦୦%                 ୪.୫୦%
୪୬ ରୁ ୧୭୯ ଦିନ                  ୫.୦୦ %               ୫.୫୦%
୧୮୦ ରୁ ୨୧୦ ଦିନ                    ୫.୫୦%                 ୬.୦୦%
୨୧୧ରୁ ୧ ବର୍ଷ                         ୫.୫୦%                ୬.୦୦%
ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ                 ୫.୯୦%              ୬.୪୦%
ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ୩ ବର୍ଷ                         ୫.୯୦%              ୬.୪୦%
୩ ବର୍ଷରୁ ୫ ବର୍ଷ                           ୫.୯୦%                ୬.୪୦%
୫ ବର୍ଷରୁ ୧୦ ବର୍ଷ                             ୫.୯୦%              ୬.୪୦%

ସଠିକ୍ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ବାଛନ୍ତୁ

  • ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟର ଅବଧି ଉପରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ସୁଧ ହାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ବିନିଯୋଗ ପରିମାଣ, ଡିପୋଜିଟର ଅବଧିକୁ ଦେଖି ଅଧିକ ସୁଧ ହାର ବାଛନ୍ତୁ।
  • ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସିଆରଆଇଏସଆଇଏଲ (CRISIL), ଆଇସିଆରଏ (ICRA) ରେଟିଂ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।
  • ଦେୟ ପଦ୍ଧତି ଜାଣନ୍ତୁ । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କେବଳ ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧିରେ ଏକତ୍ରିତ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟରେ ସୁଧ ହାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଅଣ ସମନ୍ୱିତ ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ ଉପରେ ସୁଧ ତ୍ରୟୋମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବିକଳ୍ପ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ।

ଅନଲାଇନରେ କିପରି ଖୋଲିବେ ଏସବିଆଇ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ ଆକାଉଣ୍ଟ

  • ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏସବିଆଇର ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ୱେବସାଇଟରେ ନିଜର ଆଇଡି(ID ) ପାସୱାର୍ଡ ଦେଇ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଏହାପରେ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍ ବିକଳ୍ପକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଇ- TDR / ଇ-STDR (ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟ୍) ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଏଠାରେ TDR ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜମା ଏବଂ STDR ର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟର୍ମ ଜମା ।
  • ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟର ପ୍ରକାର ଚୟନ କରି ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  •  ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାର ଟଙ୍କା ଆପଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।
  • ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିକ୍ସଡ୍ ଡିପୋଜିଟରେ ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ’ପରିମାଣ’ ସ୍ତମ୍ଭ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କୁ ଜମା ଅବଧି ମଧ୍ୟ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ।
Comments
Loading...