ମସଜିଦରେ ନମାଜ ପଢିବାକୁ ଦିଅ ଅନୁମତି, ହଟିବ କରୋନା : ସପା ସାଂସଦ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ :  ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ସାଂସଦ ଡକ୍ଟର ଶାଫିକ୍କୁରହମାନ ବୁର୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମସଜିଦ ଏବଂ ଇଦଗାରେ ନମାଜ ପାଠ କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ। ଯେତେବେଳେ ମୁସଲମାନମାନେ ଏକତ୍ର ନମାଜ କରିବେ, ତେବେ ଦେଶରୁ କରୋନା ଦୂର ହୋଇଯିବ |

ସାମୁହିକ ପ୍ରାର୍ଥନାକୁ ନିଷେଧ କରିବା ଭୁଲ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଆଲ୍ଲା ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତ ଓ ଦେଶ ଅସୁବିଧା ଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଦଗା ଏବଂ ମସଜିଦରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ଆଲ୍ଲା କରୋନାକୁ ଶେଷ କରିବେ।

ମସଜିଦ ଏବଂ ଇଦଗାରେ ଇଦ୍ ଉଲ୍ ଆଝା ନମାଜ କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ପଶୁ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ବଜାର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କିଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ମୁସଲମାନ ସଂମ୍ପ୍ରଦାୟର  ଲୋକମାନେ କୁର୍ବାନୀ ଦେଇ ପାରିବେ। କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ନମାଜ ପାଠ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଦ୍ବାରା ନମାଜ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏବଂ ସାମୁହିକ ନମାଜର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ତେଣୁ ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ନମାଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏକାଠି ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଓ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦ୍ବାରା କରୋନାର ଅନ୍ତ ହେବ। କୁର୍ବାନୀ ପାଇଁ ପଶୁ କିଣିବା ନିମନ୍ତେ ଏକ ବଜାର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପଶୁ କିଣିବା ପରେ ଫେରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ନ କରିବାକୁ ପୁଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଉ। ସାଂସଦ ଡକ୍ଟର ଶାଫିକ୍କୁରହମାନ ବୁର୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସଂଭଲ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଇଦଗା ଏବଂ ମସଜିଦରେ ନମାଜ ପାଠ ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...