MEllora 950×100

ସେଫଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ : ଚେନ୍ନାଇରେ ୭୪ ତମ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଆଧୁନିକ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପାର୍କର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ କମ୍ପାନୀ ସେଫଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ତାମିଲନାଡୁର ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହାର ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଆଧୁନିକ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପାର୍କର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ଥିରୁଭାଲୁର ଜିଲ୍ଲାର ମ୍ୟାପେଡୁ ନିକଟରେ ରଣନୀତିଗତ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥିତ। ମ୍ୟାପଡୁ ମଧ୍ୟ ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗତି ଶକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ସଂଯୋଗୀକରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସେଫଏକ୍ସପ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
ଥିରୁଭାଲୁରର ମ୍ୟାପେଡୁରେ ଥିବା ସେଫଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧା ୬.୫ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗଫୁଟର ଏକ ଜମିରେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଯାହା ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଆଧୁନିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ଏବଂ ୩ପିଏଲ ସୁବିଧା ସହିତ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଯାହା ଶୀଘ୍ର ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟବସାୟଗୁଡିକର ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଗୋଦାମ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ବଢାଇପାରିବ। ନୂତନ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପାର୍କ ହେଉଛି କ୍ରସ୍-ଡକ୍, ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଡି ଲୋଡିଂ ଏବଂ ଅନଲୋଡିଂ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହାର ୮୦ ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ସ୍ତମ୍ଭ-କମ୍ ବ୍ୟବଧାନ ଅଛି, ଯାହା ସୁବିଧା ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରୀର ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଗତିକୁ ସହଜ କରିଥାଏ । ବିନା କୌଣସି ବାଧାରେ ଏଠାରେ ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଲୋଡିଂ ଓ ଅନଲୋଡିଂ ହୋଇପାରିବ। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ୧୬ ଫୁଟ ଚଉଡା ବିଶିଷ୍ଟ ଛାତ ରହିଛି।
ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧାରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର,  ଏହିପରି ବିପର୍ଯ୍ୟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମାନବ ଶକ୍ତି ଅଛି । ଏହା ଏକ ସମନ୍ୱିତ ବର୍ଷା ଜଳ ଅମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ, ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ସବୁଜ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଏବଂ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଦିନରେ ସୂର୍ୟ୍ୟ କିରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବ। ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସୁବିଧାରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୃଙ୍ଖଳିତ, ଯାହା ତାମିଲନାଡୁରୁ ଭାରତର ସମସ୍ତ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଦେଶର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗମନାଗମନ ସମୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ।

ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ଚାହିଦା ଯୋଗାଣ କରିବାରେ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି  । ମ୍ୟାପଡୁରେ ଥିବା ସେଫଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପାର୍କ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବ୍ୟବଧାନକୁ କମ୍ କରିବାରେ ଏବଂ  ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ସେବା କରିବାରେ ସହାୟତା କରିବ।

Comments are closed.