ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟ ୮୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ୪୦୦ ଟଙ୍କା

ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ବେସରକାରୀ ଲ୍ୟାବ ଦ୍ୱାରା ଆରଟି- ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣର ମୂଲ୍ୟ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଟ୍ବିଟରରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ମାଗଣାରେ ହେଉଛି, ମାତ୍ର ଘରୋଇ ଭାବରେ ଯେଉଁମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ବେସରକାରୀ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୨୪୦୦ ବଦଳରେ ୮ଶହଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ କେଜରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବେସରକାରୀ ଲ୍ୟାବ ଦ୍ୱାରା ଆରଟି- PCR ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରି ଏହାକୁ ୪୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍  କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଗତ ସପ୍ତାହରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆଇସିଏମଆର, ଏଆଇଏମଏସରେ ପ୍ରଥମ ମୋବାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ପ୍ରୋମୋଟର୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କମ୍ପାନୀ ସ୍ପାଇସ୍ ହେଲଥ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି | ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ମୂଲ୍ୟ ୪୯୯ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ପରିଷଦ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର) ବହନ କରିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

Comments
Loading...