ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କିନ୍ତୁ କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ – କୃଷକ ନେତା

୧୭ ଦିନ ହେବ ଧାରଣାରେ ବସିଥିବା କୃଷକ ନେତାମାନେ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ତିନିଟି ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏଥି ସହିତ ସେମାନେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କୃଷକ ନେତା କାନୱଲପ୍ରୀତ ସିଂ ପନ୍ନୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ରାଜସ୍ଥାନର ଶାହାଜାହାନପୁରରୁ ଜୟପୁର-ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥ ଦେଇ ରବିବାର ଦିନ ୧୧ଟାରେ ‘ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ’ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ତରକୁ ନେବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ସରକାର ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ, କିନ୍ତୁ ଆମର ମୁଖ୍ୟ ଦାବି ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନର ବୈଧତା ସମାପ୍ତ କରିବା ରହିବ। ଏହା ପରେ ଆମେ ଆମର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବି ଉପରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବୁ। ଡିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୃଷକ ସଂଗଠନର ନେତାମାନେ ସକାଳ ୮ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଆମରଣ ଅନଶନ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପନ୍ନୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଏହା କରିବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ। ଏହି ବିରୋଧକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ରଖିବାକୁ କୃଷକ ନେତା ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିରୋଧୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମଂଚର ଅପବ୍ୟବହାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଜାଗ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଟିକ୍ରି ସୀମାରେ କିଛି ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଫଟୋ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ମୁକ୍ତି ଦାବି କରୁଥିବା ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅସାମାଜିକ ଲୋକଙ୍କ କାମ ଯେଉଁମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନର ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି।

Comments
Loading...