ରେଳ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ: ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫୩୫ କିମି ଚାଲିଲା ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ

ରାଞ୍ଚି : ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରାଞ୍ଚିରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଜିଦ୍ ଆଗରେ ହାର ମାନିଲେ ରେଳ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ। ଯୁବତୀଙ୍କ ଏକକୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୫୩୫ କିମି ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା କଲା। ଟ୍ରେନ୍ ରେ କେବଳ ସେହି ଯୁବତୀ ଜଣକ ଥିଲେ। ପୁରା ଘଟଣା ଏହିପରି….

ଟାନା ଭାଗବତଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଳରୁ ଡାଲଟଙ୍ଗଞ୍ଜ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଅଟକି ରହିଥିବା ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଅନନ୍ୟା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ସେ ଯାତ୍ରା କରିବେ ତେବେ ସେହି ଟ୍ରେନରେ କରିବେ। ଏହି କାରଣରୁ ରେଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଅନନ୍ୟାଙ୍କ ଜିଦ୍‌ରେ ସାମ୍ନାରେ ହାର ମାନିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହା ପରେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ଦିନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ଡାଲଟୋଙ୍ଗଞ୍ଜରୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ଗୋମୋ ଏବଂ ବୋକାରୋ ଦେଇ ରାଞ୍ଚି ପଠାଇବାକୁ ପଡିଲା। ଟ୍ରେନଟି ରାତି ପ୍ରାୟ ୨ ଟାରେ ରାଞ୍ଚି ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।​ ଟ୍ରେନରେ ଅନନ୍ୟା ଏକକୀ ଥିଲେ। ରେଳ ଇତିହାସରେ ଏହା ବୋଧ ହୁଏ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ନେଇ ୫୩୫ କିମି ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଟାନା ଭାଗବତଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଶେଷ ନ ହେବାରୁ ରେଳ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଞ୍ଚି ପଠାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ବସ୍ ଛଢିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅନନ୍ୟା ଜିଦ୍ ଧରିଥିଲେ। ରେଳ ଅଧିକାରୀ ଅନନ୍ୟାଙ୍କୁ କାରରେ ରାଞ୍ଚି ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ। ସେ ଜିଦ୍‌ ରେ ଅଟଳ ଥିଲେ ଯେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ରାଞ୍ଚି ଯିବେ।

ସୁରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁତୟନ ଥିବା ଅନେକ ମହିଳା ଯବାନ ରେଳ ବୋର୍ଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଆଲୋଚନା ପରେ ସେ ରାଜସ୍ଥାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ଅନନ୍ୟାଙ୍କୁ ରାଞ୍ଚିକୁ ପଠାଇବାକୁ ଡିଆରଏମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟ୍ରେନଟି ସିଧାସଳଖ ଡାଲଟଙ୍ଗଞ୍ଜରୁ ରାଞ୍ଚି ଯିବାର ଥିଲା। ଡାଲଟଙ୍ଗଞ୍ଜ ଠାରୁ ରାଞ୍ଚି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ହେଉଛି ୩୦୮ କିମି। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରେନକୁ ଗୟାରୁ ଗୋମୋ ଏବଂ ବୋକାରୋ ରାଞ୍ଚି ଯିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହିପରି ଭାବରେ ଟ୍ରେନକୁ ୫୩୫ କିମି ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଅନନ୍ୟାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ସିଆରପିଏଫ ମହିଳା ଯବାନ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ।

Comments
Loading...