ବର୍ଷା ପରେ ଆକାଶରେ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ କାହିଁକି ?

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତେ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ଦେଖିଥିବେ। ବର୍ଷାଦିନେ ଏହା ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ରଙ୍ଗ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଆକାଶରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଧନୁ ପରି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ କୁହାଯାଏ। ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ବର୍ଷା ପରେ ଆକାଶରେ ଏହି ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ କାହିଁକି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ? ବାସ୍ତବରେ ଏହା ପଛରେ ଏକ ଗଭୀର ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି, ଯାହା ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ କିଛି ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ସାତ ପ୍ରକାରର ରଙ୍ଗ ଅଛି – ବାଇଗଣୀ, ଘନନୀଳ, ନୀଳ, ସବୁଜ, ହଳଦିଆ, ନାରଙ୍ଗୀ ଏବଂ ଲାଲ୍‍ ଯାହାକୁ ସଂକ୍ଷେପରେ ’ବାଘନିସହନାଲା’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହି ରଙ୍ଗଗୁଡିକ ଏକ ପ୍ରିଜିମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ । ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ପ୍ରକୃତରେ ପ୍ରକୃତିର ପ୍ରିଜିମ୍। ବାସ୍ତବରେ, ଛୋଟ ବୁନ୍ଦା ଜଳ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପ୍ରିଜିମ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ସେମାନଙ୍କ ଦେଇଯାଇଥାଏ, ଏହା ସାତୋଟି ଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଆମେ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ଦେଖୁ ।

ଆପଣ ହୁଏତ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାନ୍ତି ଯେ , ବେଳେବେଳେ ଆକାଶରେ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ଦୁଇଟି ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ଦେଖାଯାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବର୍ଷା ବିନ୍ଦୁ ବାରମ୍ବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଫଳରେ ଦୁଇଟି ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏହା ଏପରି ଭାବରେ ଘଟେ, ପ୍ରଥମ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ରଙ୍ଗୀନ ଆଲୋକ ଧଳା ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ବୁନ୍ଦା ବର୍ଷା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସେ ଏବଂ ଆଲୋକ ପୁନର୍ବାର ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗରେ ବିଚ୍ଛୁରିତ ହୋଇଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର କ୍ରମ ଓଲଟା ହୋଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍‍ ଗୋଟିଏ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁ ସିଧା ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଓଲଟା।

Comments
Loading...