ପଞ୍ଜାବରେ ଗର୍ଜିଲେ ରାହୁଳ: ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀଙ୍କ ହାତରେ ମୋଦୀ କାଠ କଣ୍ଢେଇ ପାଲଟିଛନ୍ତି

କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ କୃଷି ଆଇନ ଡ଼ଷ୍ଟବିନକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେବୁ

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିରେ ଯୋଗ ଦେବା ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଆଦାନୀଙ୍କ ହାତରେ କାଠ କଣ୍ଢେଇ ପାଲଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।   କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହି କଳା ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କରୋନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ସରକାର ତତ୍ପରତାକୁ ନେଇ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ପଞ୍ଜାବରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ରାହୁଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛୁ ଏବଂ ଏକ ଇଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ପଛକୁ ଫେରିବୁ ନାହିଁ।  କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏହି ଆଇନକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସମର୍ଥନ କରୁନାହିଁ।

ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ କୃଷି ଆଇନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବରେ ନୂତନ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି।  ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ଦେଶର୫୦ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅନ୍ୟାୟ କରାଯାଉଛି।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଏମଏସପି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ।  ବିଜେପି ଏବଂ ଅକାଳୀ ଦଳ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଦଳ ଏକାଠି ହୋଇ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଆଗକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍।

ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଦାନୀ ଏବଂ ଅମ୍ବାନୀ ପୁରା ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବର ବିରୋଧୀ, ସେମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୫୪ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାକୁ ସେ ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏମଏସପି ଦେଇଛନ୍ତି, ସରକାର କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି, ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପଞ୍ଜାବର ବିରୋଧୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ପଞ୍ଜାବର ମୋଗାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ନୂତନ ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ପଞ୍ଜାବ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୃଷକମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ‘କ୍ଷେତି ବାଚା ଯାତ୍ରା’ ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ସାଧାରଣ ସଭା ଆୟୋଜନ କରିବେ।

Comments
Loading...