ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ହେଉଛି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସତ୍ୟର ଏକ ନୂତନ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି – ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ମୂଳତଃ ଧାମଗୁଡିକର ଦେଶ ହୋଇଥିବାରୁ ନିଜକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ ମନେକରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସତ୍ୟର ଏକ ନୂତନ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଚାର ଭାରତର ବୌଦ୍ଧିକ ଉଦାରବାଦୀ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବିବିଧତାକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି। ଆଜି ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୌଦ୍ଧ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରି କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରୁ ହିଁ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ପଡୋଶୀ ଦେଶଗୁଡିକୁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ହୋଇଥିଲା। ବୁଦ୍ଧଙ୍କର ଜ୍ଞାନପ୍ରାପ୍ତି ଓ ବାଣୀଗୁଡ଼ିକ ବୌଦ୍ଧିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବିବିଧତା ପ୍ରତି ଭାରତର ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରମ୍ପରାର ଏକ ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହି ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଳନ ହେଉଥିବାରୁ କୋବିନ୍ଦ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଅଢ଼େଇ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆଷାଢ଼ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଜ୍ଞାନର ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଥିଲା। ବୁଦ୍ଧଦେବ ଜ୍ଞାନପ୍ରାପ୍ତି ପରେ ୫ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ତାଙ୍କର ଜ୍ଞାନକୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିତରଣ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ବାରାଣାସୀ ନିକଟସ୍ଥ ସାରନାଥଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁଠି ହରିଣ ପାର୍କ ରହିଛି ବୁଦ୍ଧଦେବ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଧାମର ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହାକୁ ମାନବଜାତିର ଇତିହାସରେ ଏକ ଅତୁଳନୀୟ ଏବଂ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଜୈନମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନର ଚିହ୍ନ ଭାବରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଦିନଟି ହେଉଛି ଭାରତର ଅନନ୍ତକାଳୀନ ଜ୍ଞାନର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତ।

ଶ୍ରୀ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଚଳିତ ଚିନ୍ତାଧାରାର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅକାଟ୍ୟ ଯୁକ୍ତି ପ୍ରେମ, କରୁଣା ଏବଂ ଅହିଂସା ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବସିତ ଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନନ୍ତ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଦ୍ୱାରା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ବି. ଆର ଆମ୍ବେଦକର ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ବାଣୀରୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶର ଭାଗ୍ୟ ଗଠନ ଦିଗରେ ବ୍ରତୀ ହୋଇଥିଲେ।

Comments
Loading...