କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୋଧୀ ଲଢେଇରେ ଉଭୟ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉଦବୋଧନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର ୭୪ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି, ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଭାରତର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ  ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଅବସରରେ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ କୃତଜ୍ଞତାର ସହିତ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ୨୦୨୦ରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ। ପ୍ରକୃତି ମନୁଷ୍ୟର ଅଧୀନ ବୋଲି ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ଭୂତାଣୁ ଏହି କଥାକୁ ଭୂଲ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଉଭୟ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ରକ୍ଷା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ବର ଯେ କୌଣସି  ସ୍ଥାନରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ, ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ‘ବନ୍ଦେ ଭାରତ ମିଶନ’ ଅଧୀନରେ ସରକାର ଦେଶକୁ  ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ କରୋନା ପରି ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ, ସେତେବେଳେ ଆମ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚତୁରତାର ସହ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ମନୋଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ସାହସ କଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସାହସୀ ସୈନିକମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଳିଦାନ ଦେଇ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।
ସେ କହିଛନ୍ତି, ଗାଲଓ୍ୱାନ ଉପତ୍ୟକାର ଶହୀଦ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରୁଛି। ସେମାନଙ୍କର ସାହସିକତା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଗର୍ବିତ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତି କୃତଜ୍ଞତାର ଭାବନା ରଖିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଆଯିବ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନର ପ୍ରମୁଖ କଥା

-ଆମେ ଭାଗ୍ୟବାନ ଯେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ଜଣେ ସାଧୁ ତଥା ରାଜନେତାଙ୍କ ସମନ୍ୱୟ କେବଳ ଭାରତର ମାଟିରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା।

-ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ପୂର୍ବପରି ଆଡମ୍ବରପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ ସହିତ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛି ଯାହା ଜନ ଜୀବନର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

-ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ବାସନା ଦାୟକ ଯେ ଏହି ଆହ୍ବାନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ସମୟରେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ।

-ଏହି ଆହ୍ବାନ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି।

-ଆମର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଶକ୍ତି ବଳରେ, ଆମେ କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଛୁ। ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଆମେ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରମାଣ କରିଛୁ ଯେ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି।

-ଭାରତର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା, ଦୁନିଆଠାରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା କିମ୍ବା ଦୂରତା ସୃଷ୍ଟି ନକରିବା। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଭାରତ ବିଶ୍ବ ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ବଜାୟ ରଖିବ।

-ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ସମ୍ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହୋଇଥିବା ବିପୁଳ ସମର୍ଥନ ଭାରତ ପ୍ରତି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ପ୍ରମାଣ।

-ଏହି ଅସାଧାରଣ ପ୍ରୟାସର ଶକ୍ତି ଉପରେ, ଆମ ବିସ୍ତୃତ ଦେଶରେ ଘନ ଜନବହୁଳ ଏବଂ ବିବିଧ ପରିସ୍ଥିତି ସହିତ ଏହି ଆହ୍ବାନ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ଥାନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଜନସାଧାରଣ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ଦେଇଥିଲେ।

-ଏହି ପ୍ରୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀର ବ୍ୟାପକତା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଏହା ଏକ ଆଦର୍ଶ ଉଦାହରଣ।

-କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୋଧରେ ଏହି ଲଢେଇରେ ଆଗଧାଡ଼ିର ଯୋଦ୍ଧା ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାକରେ ଦେଶ ଋଣୀ।

-ଏମାନେ ଆମ ଦେଶର ଆଦର୍ଶ ସେବା-ଯୋଦ୍ଧା ଅଟନ୍ତି। ଏହି କରୋନା-ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କର ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ତାହା କମ୍ ହେବ। ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟର ସୀମାଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ରହି, ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବାଗୁଡିକର ଉପଲବ୍ଧତା ନିଶ୍ଚିତ କରଛନ୍ତି।

-ଏହି ସମୟରେ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ ଆସିଥିବା ‘ଅମ୍ପନ’ ବାତ୍ୟା ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଇଲା, ଯାହା ଆମର ଆହ୍ବାନକୁ ଆହୁରି ବଢାଇଦେଲା। ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଦଳ, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ସଚେତନ ନାଗରିକଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମ ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ  ରୋକିରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା।

-ଏହି ମହାମାରୀର ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟ ହେଉଛି ଗରିବ ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହକାରୀଙ୍କ ଉପରେ। ସଙ୍କଟର ଏହି ଯୁଗରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ସହିତ ଅନେକ ଜନ କଲ୍ୟାଣମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

-ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଚାକିରୀ ହରାଇବାର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା, ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଏବଂ ଜୀବନକୁ ବାଧା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ‘ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା’ ଆରମ୍ଭ କରି କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି।

-ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ପରିବାରକୁ ଭୋକିଲା ରହିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ରାସନ ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି।

Comments
Loading...