ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଯୁବପିଢୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟପାଳ ସମ୍ମିଳନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଉପରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଉଦଘାଟନୀ ଅଧିବେଶନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ୨୯ ତାରିଖରେ ସରକାର ଏକ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ନୀତି ଉପରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଭାବ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏଥି ସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆଶା- ଆକାଂକ୍ଷା ଓ  ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ, ବିଶେଷ କରି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି, ଦେଶର ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଧ୍ୟମ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା, ସମସ୍ତେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦାୟିତ୍ୱ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ସରକାର, ତାଙ୍କର ହସ୍ତକ୍ଷେପ, ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନ୍ତତଃପକ୍ଷେ ଅତି କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ, ଅଭିଭାବକ ଏବଂ ଛାତ୍ର ଶିକ୍ଷା ନୀତି ସହିତ ସାମିଲ ହେବେ, ଏହାର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଏବଂ ବ୍ୟାପକତା ଉଭୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ, ସହରରେ ରହୁଥିବା, ଗାଁରେ ରହୁଥିବା, ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷାକୁ ରୂପାନ୍ତରିତ କରିବାରେ ଏନ୍‍.ଇ.ପି.-୨୦୨୦ ଶୀର୍ଷକ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ୧୯୮୬ ମସିହାରେ ପ୍ରଣୀତ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷାନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷାନୀତି ଭାବରେ ଏନ୍‍.ଇ.ପି.-୨୦୨୦ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଉଭୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ଏନ୍‍.ଇ.ପି.-୨୦୨୦ର ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଭାରତକୁ ଏକ ସମାନତା ଏବଂ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଜ୍ଞାନଭିତ୍ତିକ ସମାଜ ଭାବେ ଗଢ଼ି ତୋଳିବା ହେଉଛି ନୂଆ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷାନୀତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଶକ୍ତିରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଭାରତ କୈନ୍ଦ୍ରିକ ଶିକ୍ଷାନୀତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଗାଁରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କିମ୍ବା ବଡ଼ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ହୁଅନ୍ତୁ, ସମସ୍ତେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି, ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଭାବନା ଅଛି ଯେ ମୁଁ ପୂର୍ବ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ ଏହି ସଂସ୍କାର ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି। ଏହା ହେଉଛି ଏକ ବହୁତ ବଡ କାରଣ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଚାକିରି, ଭବିଷ୍ୟତର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନୀତି ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ କୌଶଳର ଉଭୟ ଦିଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିରେ  ପଢିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଶିକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବାହାରେ ଗଭୀର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ। ଏହି ନୀତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉତ୍ସାହ, ବ୍ୟବହାରିକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ |

ଏହି ରାଜ୍ୟପାଳ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...