ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧର ୫୦ତମ ବାର୍ଷିକୀ, ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ମଶାଲ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ଭାରତ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧର ୫୦ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆସନ୍ତାକାଲି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ମଶାଲ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରିବେ। ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୧ରେ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଉପରେ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ତଥା ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ଯାହା ଫଳରେ ଏକ ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ର ବାଂଲାଦେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ପାକ ସେନାର ସମର୍ପଣ ‘ସର୍ବ ବୃହତ ସାମରିକ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ’ ଭାବେ ଜଣାଯାଏ।

ଡିସେମ୍ବର ୧୬ରୁ ଦେଶ ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧର ୫୦ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବ ଯାହାକୁ ‘ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସାରା ଦେଶରେ ଏ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ମରଣୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଜାତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀ ଠାରେ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଯୋଗଦେବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ସିଡିଏସ ତଥା ତିନି ସେନାର ମୁଖ୍ୟମାନେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ସହୀଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିବେ ଏବଂ ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ମଶାଲରେ ଅଗ୍ନି ସଂଯୋଗ କରିବେ। ସେହି ଅଗ୍ନିରୁ ଚାରୋଟି ବିଜୟ ମଶାଲ୍ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହେବ। ୧୯୭୧ ମସିହାର ଯୁଦ୍ଧର ପରମ ବୀର ଚକ୍ର ଏବଂ ମହାବୀର ଚକ୍ର ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ଶହୀଦଙ୍କ ଗ୍ରାମ ସମେତ ଏହି ମଶାଲଗୁଡିକୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯିବ। ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗାଁରୁ ଏବଂ ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ପ୍ରମୁଖ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକରୁ ମୃତ୍ତିକା ଅଣାଯାଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏହାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ପାନ୍-ଇଣ୍ଡିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ମରଣୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ସେନାନୀ ଏବଂ ବୀର ନାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଏଠି ସହିତ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ସେମିନାର, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ, କନକ୍ଲେଭ ଏବଂ ଦୁଃସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ର ଶ୍ରୀପଦ ୟେସୋ ନାୟକ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଓ ସାମରିକ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ।

Comments
Loading...