କୋଶୀ ରେଳ ମହାସେତୁ ଉଦଘାଟନ; ବିହାରରେ ରେଳ ସଂଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଜି ଏକ ନୂତନ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ମିଥିଲା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା କୋଶୀ ରେଳ ମହାସେତୁକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରେଳ ସହ ଯୋଡିହୋଇଥିବା ୧୨ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ମଧ୍ୟ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାରରେ ରେଳ ସଂଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଜି ଏକ ନୂତନ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ପ୍ରାୟ ସାଢେ ଆଠ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମିଥିଲା ଏବଂ କୋଶୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପୃଥକ କରିଥିଲା। ଆଜି, ଏହା ଏକ ସଂକେତ ଅଟେ ଯେ କରୋନା ଭଳି ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଜୋନ୍ ପରସ୍ପର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସେତୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତ ରାଜ୍ୟ ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ନୀତୀଶ ଜି ଓ ପାସୱାନ୍ ଜୀ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦିଗରେ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ବିହାରରେ ଗଙ୍ଗା, କୋଶୀ ଓ ସୋନ ନଦୀର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଯୋଗୁଁ ବିହାରର ଅନେକ ଅଂଶ ପରସ୍ପରଠାରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । ବିହାରର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ନଦୀ ଯୋଗୁଁ  ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏହା ବିହାର ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ରହିଥିଲା। ବିହାରର ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ମଜବୁତ ହେବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଭାରତର ରେଳ ସଂଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସମସ୍ତିପୁର ରେଳ ବିଭାଗର ଅନେକ ଯୋଜନାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସୁପୌଲରୁ ଆସାନପୁର କୁପାହାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଡେମୁ ଟ୍ରେନକୁ ନୀଳ ପତାକା ଦେଖାଇ ଟ୍ରେନ ପରିଚାଳନାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ସମସ୍ତିପୁର ରେଳ ବିଭାଗର ୫ଟି ବଡ ଯୋଜନା ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୩ଟି ଟ୍ରେନକୁ ନୀଳ ପତାକା ଦେଖାଇ ଟ୍ରେନ ପରିଚାଳନାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିଆରଏମ୍ ଅଶୋକ ମାହେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୀତାମାରିରୁ ଆନନ୍ଦ ବିହାର ଟର୍ମିନାଲ୍ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଇଞ୍ଜିନ ଲିଚ୍ଛଭି ଏକ୍ସପ୍ରେସ, ସୁପୁଲ ସରିଗଡ ଆସାନପୁର କୁପାହ ଷ୍ଟେସନ ପାଇଁ ଡେମୁ ଏବଂ ସରାୟଗଡ଼ର ରାଘୋପୁର ପାଇଁ ଏକ ଡେମୁ ଟ୍ରେନକୁ ଡିଜିଟାଲ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନୀଳ ପତାକା ଦେଖାଇଥିଲେ।

 

 

 

Comments
Loading...