୨୬ରେ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ମୋଦୀ, ଏଥର ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଅଧିବେଶନ

ନ୍ୟୁୟର୍କ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଚଳିତ ମାସ ୨୬ ତାରିଖରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଏହି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ବକ୍ତା ମାନଙ୍କର ତାଲିକାରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ୭୫ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ଅଧିବେଶନ ଅନଲାଇନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମାନେ ଏହି ସମାବେଶରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ଏବଂ ସମ୍ମିଳନୀ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ବକ୍ତାମାନଙ୍କ ତାଲିକାକୁ ୭୫ତମ ଅଧିବେଶନର ସାଧାରଣ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ମିଶନକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖ ସକାଳେ ମୋଦୀ ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ତେବେ  ତାଲିକାଟି ତତକ୍ଷଣାତ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ବକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରେ। ସାଧାରଣ ଆଲୋଚନା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ |

ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ଏଥର ପ୍ରଥମ ବକ୍ତା ହେଉଛନ୍ତି ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋ। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ, ସାଧାରଣ ବିତର୍କର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଆମେରିକା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବକ୍ତା ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଯାଇପାରନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନର ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜାବ ତାଏବ ଏରଡୋନ୍, ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି. ଜିନପିଙ୍ଗ, ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ, ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହାସନ ରୋହାନି ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରନ୍ ପ୍ରଥମ ଦିନର ଡିଜିଟାଲ ଆଲୋଚନାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ।

ଆମେରିକା ହେଉଛି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଆୟୋଜକ ଦେଶ ଏବଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟ୍ରମ୍ପ ଏକମାତ୍ର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ନେତା ହେବେ ଯିଏକି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମେଳନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ।

Comments
Loading...