ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ୯ଟି ଅଚାନକ ଗସ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଗାଲୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହଠାତ୍ ଲଦାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ସେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅଚାନକ ପରିଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେ  ଦୁଇଥର ଏଲଓସିରେ ପହଞ୍ଚି ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅଚାନକ ଯାତ୍ରାରେ ୨୦୧୫ରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରୁ ଫେରିବା ବାଟରେ ନିଜ ବିମାନକୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଅବତରଣ କରି ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।
୨୦୧୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ଛଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୯ ଥର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବା ଅଚାନକ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

୧୯ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୯ ଫେବୃଆରୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜପଥ ନିକଟରେ ଚାଲିଥିବା ହୁନା ହାଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, ସେଠାରେ ମେଳାରେ ଲିଟି-ଚୋକା ଖାଇଲେ। ପାରମ୍ପାରିକ ବିହାରର ସ୍ବାଦ ଚାଖିବା ସହିତ ମାଟି ପାତ୍ରରେ ଚା’ ପିଇଥିଲେ | ସେ ବିଭିନ୍ନ ଷ୍ଟଲ ବୁଲି କାରିଗରମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ପରେ ସେ ଏହାର ଏକ ଚିତ୍ର ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସେୟାର କରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ ‘ମୁଁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଲିଟି-ଚୋକା ଖାଇଥିଲି ଏବଂ ଗରମ ଚା ପିଇଥିଲି।’

୨୭ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ : ଏଲଓସିରେ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଦିୱାଲୀ ମିଠା ଖୁଆନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହଟାଯିବା ପରେ ମୋଦୀ ରାଜୌରୀରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜି ବ୍ରିଗେଡ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ହାତରେ ମିଠା ଖୁଆଇ ଦେଇଥିଲେ।

୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ହର୍ଷିଲ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ବର୍ଷ ମୋଦୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ହାର୍ସିଲରେ ଭାରତ-ତିବ୍ଦତ ସୀମା ପୁଲିସ (ଆଇଟିବିପି) କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମ ପରି ସାହସୀ ପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ପିତାମାତା ଏବଂ ଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ମୁଁ ନମସ୍କାର କରୁଛି। ଏହା ପରେ ମୋଦୀ କେଦାରନାଥରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ୍ ରହିଥିଲେ। ୧୫ ମିନିଟ୍ ଭଗବାନ କେଦାରନାଥଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ।

୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୭ : ଏଲଓସିର ଗୁରେଜ୍ ସେକ୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଗୁରେଜ୍ ସେକ୍ଟରରେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ମୋଦୀ ସେ ବର୍ଷ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ସେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ସେମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ, ‘ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ତୁମ ସହିତ ହାତ ହଲାଇବି ସେତେବେଳେ ମୋତେ ବହୁତ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ମୁଁ ଦେଖୁଛି ତୁମେ କିପରି ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତପସ୍ୟା ଏବଂ ତ୍ୟାଗ କରୁଛ।’

୩୦ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ : ହିମାଚଳର ସୁମଡୋରେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କିନ୍ନର ଜିଲ୍ଲାର ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ନିକଟରେ ସୁମାଡୋ ଏବଂ ଚାଙ୍ଗୋ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଆଇଟିବିପି, ଆର୍ମି ଏବଂ ଡୋଗ୍ରା ସ୍କାଉଟ୍ ର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ମିଠା ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ସେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ନୁହେଁ।

୧୧  ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୫ : ଅମୃତସରରେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ମୋଦୀ ଅମୃତସରର ଖାସା ସ୍ଥିତ ଡୋଗ୍ରାଇ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ସେ ୧୯୬୫ର ଇଣ୍ଡୋ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ଶହୀଦମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରକୃତ ଉତ୍ତର ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ପାରମବୀର ଚକ୍ର ବିଜେତା ସହିଦ ଅବଦୁଲ ହମିଦଙ୍କ ସମାଧିରେ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ତୁମର ବୀରତ୍ୱ, ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭାରତକୁ ସମ୍ମାନର ସହ ଦେଖୁଛି। ଏହା କେବଳ ୟୁନିଫର୍ମ ଯୋଗୁଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଚରିତ୍ର ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି।

୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୪ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ସିଆଚେନରେ ପ୍ରଥମ ଦିୱାଲୀ ପାଳନ କରିଥିଲେ | କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଦିୱାଲୀ ସିଆଚେନରେ ସୈନିକ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗରରେ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ସହିତ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୯ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ ସିଆଚେନ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର। ମୋଦୀ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଉଚ୍ଚତା କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ହେଉନା କାହିଁକି ଆମ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଆମକୁ ପ୍ରକୃତରେ ଗର୍ବିତ କରୁଛନ୍ତି। ”

୨୫ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୫ : ହଠାତ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଫେରିବା ବାଟରେ ମୋଦୀ ହଠାତ୍ ଲାହୋରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ସେ ସରିଫଙ୍କ ଜଟ୍ଟି ଉମରା ରାଇୱିଣ୍ଡର ପୈତୃକ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୱାଜ ସରିଫଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନାତୁଣୀର ବିବାହରେ ଯୋଗ ଦେଇ ତାଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ୯୦ ମିନିଟ୍ ସେଠାରେ ରହିବା ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିଥିଲେ।