ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଆମର ନୈତିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ – ମୋଦୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଆମର ନୈତିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଏହା ସର୍ବଦା ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ। ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ୨୦୨୦ ଉପରେ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପବିତ୍ର ସମ୍ବିଧାନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମୌଳିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଭାବରେ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ଦେଶର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ବାଘ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାର ସଂକଳ୍ପ ପୂରଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହାସଲ କରାଯାଇ ପାରିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରବାସୀ ପ୍ରଜାତିର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଗୃହ ଅଟେ। ବାଘ ଏବଂ ହାତୀ ପ୍ରକଳ୍ପର ସଫଳତା ପରେ ଏବେ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସିଂହ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡଲଫିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟ ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ପ୍ରଜାତିଗୁଡ଼ିକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଅବଦାନ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ଇଚ୍ଛାକୃତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ସୂଚନା ତଥା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ୨୦୨୦ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବାର୍ତ୍ତା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପୃଥିବୀରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଆପଣେଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ, ଯାହା ପୃଥିବୀକୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବ।

Comments
Loading...