ପରୀକ୍ଷା ଜୀବନ ଗଢିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ପରୀକ୍ଷା ପେ ଚର୍ଚାରେ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଭୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସଫଳତା ମନ୍ତ୍ର ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ବିନ୍ଦୁ ନୁହେଁ। ଏହା ହେଉଛି ‘ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଲୋଚନା’, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ନୁହେଁ ! ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଜୀବନ ବହୁତ ଦୀର୍ଘ। ପରୀକ୍ଷା ଏକ  ସୁଯୋଗ। ଆମେ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣ କରିପାରିବା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ପରିବେଶକୁ ସେମାନେ ଭୟ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସବୁକିଛି।

ଶିକ୍ଷକ, ଛାତ୍ର, ପରିବାର କିମ୍ବା ବନ୍ଧୁ ହୁଅନ୍ତୁ, ଆମେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ବାହ୍ୟ ଚାପ କମିଯାଏ, ପରୀକ୍ଷାର ଚାପ କେବେବି ଅନୁଭବ ହେବ ନାହିଁ।  ଆମେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ସଚେତନ ହୋଇଥାଉ। ଆମେ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମର ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ଅଛି – ମାନଦଣ୍ଡ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ନିଜକୁ କଡାକଡି କରିବା, ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଛି ଶେଷ ସୁଯୋଗ। ବରଂ, ଏକ ଉପାୟରେ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ହେଉଛି ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁଯୋଗ। ପରୀକ୍ଷା ଜୀବନକୁ ଗଢିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ, ଏହାକୁ ଯେପରି କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଆମେ ନିଜକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଖୋଜିବା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ଭଲ କରିପାରିବା।

Comments
Loading...