ବଜାରକୁ ଫେରିଲା ୬୦ ଦଶକର ଭେସ୍ପା ରେସିଂ ସ୍କୁଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭେସ୍ପାର ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍କୁଟର ଭେସ୍ପା ରେସିଂ ସ୍କୁଟର ୬୦ ପୁଣି ଥରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରକୁ ଫେରିଛି। ଏହା ୬୦ ଦଶକର ସ୍ମୃତିକୁ ତାଜା କରିଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି ସ୍କୁଟରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସ୍କୁଟରକୁ ଅଟୋ ଏକ୍ସପୋ-୨୦୨୦ ନାମରେ ବଜାରକୁ ଛାଡାଯାଇଛି।

ଏହି ସ୍କୁଟରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଫିଚର ହେଉଛି ଏହାର ଗ୍ରାଫିକ୍ ସ୍କିମ୍ ୧୯୬୦ର ରେସିଂ ସ୍କୁଟର ଭଳି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ପିଆଜିଓ ଏହାକୁ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ଫିଚର ବିଷୟରେ କଥା ହେବା….

ଯଦି ତୁମେ ଲୁକ୍ କୁ ଦେଖ, ତେବେ ତୁମେ ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ଭେସ୍ପା ରେସିଂ ୬୦ ସ୍କୁଟରକୁ ପସନ୍ଦ କରିବ। ଏଥିରେ ଇଣ୍ଡିକେଟର୍-ମାଉଣ୍ଟ୍ ଆପ୍ରୋନ୍, ଧୂଆଁଯୁକ୍ତ ୱିଣ୍ଡସ୍କ୍ରିନ୍, ସୁନା ରଙ୍ଗର ଚକ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍କୁଟରରେ USB ଚାର୍ଜର ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରିମିୟମ୍ ଲୁକ୍ ସହିତ ଏହି ସ୍କୁଟରରେ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଫିଚର ରହିଛି। ଏଥିରେ ଏକ ଅଣ୍ଡର ସିଟ୍ ଲାଇଟ୍ ରହିଛି। ସ୍କୁଟରରେ ଲାଲ ଏବଂ ସୁନା ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ସହିତ ଧଳା ରଙ୍ଗର ବେଶିକ୍ ରହିଛି। ହେଡଲାଇଟ୍ ଗୋଲାକାରା ଆକାରର ରହିଛି। ଦର୍ପଣ ନିକଟରେ ଏଗଜଷ୍ଟ ଫ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସ୍କୁଟରର ଦୁଇଟି ମଡେଲ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ୧୫୦ସିସି ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏକ ତିନି-ଭଲଭ୍, ଏୟାର-କୁଲ୍ଡ, ଇନ୍ଧନ-ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ଯାହା ୭,୬୦୦ rpm ରେ ୧୦.୨bhp ଶକ୍ତି ଏବଂ ୫,୫୦୦rpm ରେ ୧୦.୬Nm ଟର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଅନ୍ୟ ୧୨୫ ମଡେଲରେ ୧୨୫cc ଥ୍ରୀ-ଭଲଭ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ରହିଛି, ଯାହା ୯.୭bhp ଶକ୍ତି ଏବଂ ୯.୬Nm ଟର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରେ।

ଉତ୍ତମ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଭେସ୍ପା ସିଙ୍ଗଲ-ଚ୍ୟାନେଲ ଏବିଏସ୍ (ABS) ପାଇଥାଏ। ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଡିସ୍ ବ୍ରେକ୍ ଏହାର ଆଗ ଚକରେ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡ୍ରମ୍ ବ୍ରେକ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ସ୍କୁଟରରେ ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ସିଭିଟି (CVT) ଗିଅରବକ୍ସ ରହିଛି।

ଯଦି ଆମେ ଏହାର ଦାମ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ରେସିଙ୍ଗ୍ ୬୦ର ୧୨୫cc ଭାରିଆଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୧.୨୦ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ୧୫୦cc ଭାରିଆଣ୍ଟର ମୂଲ୍ୟ ୧.୩୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଉଭୟ ସ୍କୁଟରକୁ BS6 କମ୍ପ୍ଲାଏଣ୍ଟ ସହିତ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ ଏହି ସ୍କୁଟରକୁ ଅନଲାଇନରେ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ।

Comments
Loading...