ସାବଧାନ! ଆଖି ଲୁହରୁ ହୋଇପାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ – ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଦାବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆଖି ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ଏବଂ ଲୁହରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ବୋଲି ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଜନ୍ ହପକିନ୍ସର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ACE-2 ନାମକ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ରିସେପ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଶରୀରର କୋଷକାଗୁଡ଼ିକୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଖିରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ।

ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଫୁସଫୁସ, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଭଳି ଆଖିରେ ACE-2 ରିସେପ୍ଟର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ। ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ କରୋନାର Sars-CoV-2 ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀର କାଶ କିମ୍ବା ଛେପର ଡ୍ରପ୍‌ଲେଟ୍ ବା କଣିକା ଯଦି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଆଖି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଏ, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଚକ୍ଷୁ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ କରୋନା

ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ-୧୯ ମଧ୍ୟ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଆଖି ଫୁଲିବା ଏବଂ ଲାଲ ହେବା ପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମଧ୍ୟ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଆଖିରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ଏବଂ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ରୋଗକୁ ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର କରିଥାଏ।

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଦ

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, ମଧୁମେହ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ACE-2 ରିସେପ୍ଟର ସୁସ୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ। ତେଣୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ସେହିପରି ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଥାଏ ବୋଲି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ପ୍ରମାଣ ହୋଇଛି।

ACE-2 ରିସେପ୍ଟର ପରିମାଣ ଯେତେ ଅଧିକ, ବିପଦ ଅଧିକ

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଲିଙ୍ଗଲି ଜୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶରୀରରେ ଏହି ରିସେପ୍ଟରର ପରିମାଣ ଯେତେ ଅଧିକ ହେବ, ସଂକ୍ରମଣ ସେତେ ଅଧିକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହଜରେ ରକ୍ତରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ।

ACE-2 ରିସେପ୍ଟର ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଶରୀରର କୋଷରେ TMPRSS2 ନାମକ ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ମିଳେ, ତେବେ ACE-2 ରିସେପ୍ଟର ସହଜରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରେ। କୋଷିକାରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଯାକ ରହିବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ସହଜରେ ଭୂତାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ।

ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

ଗବେଷକ ଡ଼ଃ ଲିଙ୍ଗଲି ଜାଓଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସଂକ୍ରମିତ ମନୁଷ୍ୟର ଲୁହରେ ଭୂତାଣୁର କିଛି ଅଂଶ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆଖିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଗଲ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ।

Comments
Loading...