ଓଡିଶା ହେବ ପୂର୍ବ ଭାରତର ଶିଳ୍ପ ମହାକୁମ୍ଭ – ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ ମହାସଂଘ, ଫିକିର ୯୩ତମ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ଓଡିଶା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପୂର୍ବ ଭାରତର ଶିଳ୍ପ ହବ୍ ଭାବେ ଉଭା ହେବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ଏବଂ ଫିକି ମଧ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ମହିଳା ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟ-ଅପ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ନିରନ୍ତର ଶିଳ୍ପ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକତା। ଦେଶର ନିବେଶକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାରେ ଫିକି ୯୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭାରତରେ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି ଏବଂ ଏ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମାନ ଭାବରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସର୍ବଦା ଓଡିଶାର ନିବେଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଆସୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଫାଇଭ ଟି’ ଅଧୀନରେ ସରକାରଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପଦକ୍ଷେପ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକରେ ବୃତ୍ତିଗତ ଏବଂ ଆଚରଣଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଅନୁକୂଳ ବ୍ୟବସାୟ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ମୋ ସରକାର ଉଦ୍ୟମର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ସେବା ପାଇଁ ନୂତନ ଅନଲାଇନ୍ ସିଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି। ସେବା ଯୋଗାଇବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହାର ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଜନସେବା ଆଇନ ଅଧୀନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ସହଜ ସ୍ଥାନ ଚୟନ ପାଇଁ ଜିଏସ୍ ଆଧାରିତ ଏକ ଲକ୍ଷ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଜମି ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...