ଓଡିଶା ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏକାଡେମୀର ‘ମହାମାରୀ ଦୁନିଆରେ ପୁନଃ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଖୋଲିବାର ରଣନୀତି’ ୱେବିନାର୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାମ୍ପ୍ରତିକ ମହାମାରୀ କୋଭିଡ-୧୯ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଓଡିଶା ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏକାଡେମୀ (ଓଏଲଏ) ଲଗାତାର ଭାବେ ଷଷ୍ଠ ୱେବିନାର୍ ସିରିଜ୍ ଆୟୋଜନ କରିଛି, ଯାହା ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏବଂ ସୂଚନା ବିଜ୍ଞାନରେ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଲାଇବ୍ରେରୀ/ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର/ସଂଗ୍ରହାଳୟର ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏକାଡେମୀ ନିୟମିତ ୱେବିନାର୍ ଏବଂ ୱେବକ୍ୟାଷ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିଥାଏ; ଯାହା ଦେଶରେ ଲାଇବ୍ରେରୀ/ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର/ସଂଗ୍ରହାଳୟର ସୁଗମ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଧାରା ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ବୃତ୍ତିଗତ ବିଷୟଗୁଡିକ ସମାଧାନ କରିଥାଏ।
ଓଏଲଏ ଏହାର ଷଷ୍ଠ ୱେବିନିନାର୍ ସିରିଜ୍ ସମୟରେ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ଯାହାର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା ‘ମହାମାରୀ ଦୁନିଆରେ ପୁନଃ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଖୋଲିବାର ରଣନୀତି’। କାନାଡାର ଅନଟାରିଓର ପବ୍ଲିକ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଫେଡେରେଶନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦେଶକ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଆବ୍ରାମ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଲାଇବ୍ରେରୀ/ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର/ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଷ୍ଟିଫେନ୍‌ ଆବ୍ରାମ୍‌ କହିଥିଲେଯେ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଏବଂ ଆମକୁ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂଗଠନର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ଜ୍ଝ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ରଖନ୍ତୁ, ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକ ନୂତନ ସ୍ବାଭାବିକ ବିକାଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସଂସ୍କୃତି ସବୁବେଳେ ରଣନୀତିକୁ ଅତିକ୍ରମ କରେ।
ଓଏଲଏ ର ସଭାପତି ଡକ୍ଟର ବାନାମ୍ବର ସାହୁ ୱେବିନିନାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଜୟ କେତନ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସହ ଡ.ନୃସିଂହ ଦାଶ ପ୍ରମୁଖ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡ.ସତ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ବସନ୍ତ କୁମାର ଦାସ ଏବଂ ନିରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଫେସନଲ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ଅଧିବେଶନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏବଂ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପଚାରିଥିଲେ। ଡ.ପ୍ରଜ୍ଞା ଦାସଙ୍କ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ ସହିତ ଅଧିବେଶନ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ସପ୍ତମ ୱେବିନାର୍‌ ୨୭ ଜୁନ୍‌ ୨୦୨୦ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଓଡିଶା ଲାଇବ୍ରେରୀ ଏକାଡେମୀର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଡ.ବାସୁଦେବ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...