ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ  ଓଡିଶାକୁ ଦୁଇଟି ଟେକ୍ ସଭା ପୁରସ୍କାର

ଆଇଏଲଏମଏସ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ କୋଭିଡ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶା ସରକାର, ପ୍ରଶାସନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଓ ପାରଦର୍ଶୀତା ଆଣିବା ପାଇଁ ‘୫-ଟି‘ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ଟିମ୍ ୱାର୍କ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ପାଇଁ ଠିକ ସମୟରେ  କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପାଦନ ପାଇଁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପ୍ରୟୋଗ ନିମନ୍ତେ, ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟେକ୍ ସଭା ପୁରସ୍କାରରେ ଦୁଇଟି ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରି ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଆଇଏଲଏମଏସ(iLMS) ଏବଂ ରାଜ୍ୟ କୋଭିଡ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି।

ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ଆବେଦନ(ଇଆରପି/ସିଏସଏମ/ସିଆରଏମ)ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସମନ୍ବିତ ଲିଗାଲ୍ ମନିଟରିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା​​‌ ୧୨ଟି ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ପଡି ରହିଥିବା କେସ୍ ଗୁଡିକର  ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ରାଜ୍ୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ  ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପ୍ରଥମେ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା (ଇଆଣ୍ଡଆଇଟି) ବିଭାଗର ଆଇଏଲଏମଏସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ୨୦୧୭ରେ  ପ୍ରତିଦିନ ହାରାହାରି ୧୦ଟି ମାମଲା କିମ୍ବା ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା (ପ୍ରାୟ) ୮୦,୦୦୦ ପଡିରହିଥିବା ମାମଲାରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଦୁଇ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ମଧ୍ୟରେ, ୨୦୨୦ରେ ପଡିରହିଥିବା ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୨୪,୦୦୦କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ମାମଲାର ଅଗ୍ରଗତିରେ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଆଣିବା, ମାମଲା ସମାଧାନରେ  ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଅବମାନନା ମାମଲାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏବଂ ଆନ୍ତଃ ବିଭାଗୀୟ ସମନ୍ୱୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଇଏଲ୍ଏମ୍ଏସ୍ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକୁ ସମୟବଦ୍ଧ ପରିଚାଳନା ଏବଂ  ସକ୍ରିୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି, ମୋକଦ୍ଦମାର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅନେକ ସହାୟତା କରୁଛି।

ସେହିପରି  ସଠିକ ଭାବେ  ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ, ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ରାଜ୍ୟ କୋଭିଡ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଏବଂ ଅଧିକ ଡାଟା ପ୍ରୟୋଗ ବର୍ଗରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛି। ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଇଞ୍ଜିନକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅନୁଧ୍ୟାନ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରି ସରକାର ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ନିୟୋଜିତ କରି ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଭୂତାଣୁ ବାହକମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ଟ୍ରାକିଂ କରିପାରୁଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଶାସନରେ ନୂତନ ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରଣୟନ କରିଆସୁଛନ୍ତି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଡିଜିଟାଲ ପରିଚାଳନାକୁ ଦୂର କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

 

Comments
Loading...