ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ : ଯିଏ ୧୦୩୫ ଦିନ ପରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଗୋଟିଏ ସାର୍ଟ ବଦଳାଇଲେ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ : ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ମଣିଷ ପାଇଁ ସିଦ୍ଧି ଆଣିଦେଇଥାଏ। ଆଉ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଜ୍ୟୋତିବା ମନୱାଡକର। ସେ ଜଣେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ। ଆଉ ଏହି ମନରେଗା ଶମିକ ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ତାଙ୍କ ସାର୍ଟ ବଦଳାଇ ନଥିଲେ। କୌଣସି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ହେତୁ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ବେଲାଗାଭି ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା  ତାଙ୍କ ଗାଁ ପାଇଁ ୨୧ ଏକର ଜମିକୁ ସେଚ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଟାଙ୍କି ମଞ୍ଜୁର କରିବା। ସେ ଏତେ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ତାଙ୍କ ମିଶନ ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ସାର୍ଟ ନ ବଦଳାଇବାକୁ ଶପଥ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେ ସଫଳ ହେଲେ ଏବଂ ୧୦୩୫ ଦିନ ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ସାର୍ଟ ବଦଳାଇଲେ।

ଜ୍ୟୋତିବା ମନୱାଡକର, ବୟସ ୪୮ ବର୍ଷ। ଜଣେ କୃଷକ-ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ। ୩୦୦୦ ଏକର ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କରିବାରେ ସହାୟତା ​‌କରୁଥିବା ପାଣି ଟାଙ୍କି ପାଇବା ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଗାଁର ଚାଷୀମାନେ ମୌସୁମି ଉପରେ ହିଁ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ବେଲାଗାଭି ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୬ କିଲୋମିଟର ହାଣ୍ଡିଗାନରୁରେ ତାଙ୍କ ଘର। ଜ୍ୟୋତିବା, ଜଣେ ଦଶମ ପାସ କରିଥିବା ଚାଷୀ, ୩୫ ଗୁଣ୍ଠ ଚାଷ ଜମି ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବାଦାମ ଏବଂ ଆଳୁ ଚାଷ କରନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ତିନି ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ରୁ ୪୦୦ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକ ଅଛନ୍ତି।

୨୦୧୫ରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡିଗାନୁର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ସୀମାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ କାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ  ସେତେବେଳେ ଚାଲି ଚାଲି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଗାଁଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଥିବା ଆମ୍ବେବାଡି ଏବଂ ହାଲାଗା ଠାରେ କାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଟେମ୍ପୋରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ରୁ ୩୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଲା। “ଗୋଟିଏ ଦିନ କାମ କରିବା ପରେ ଟେମ୍ପୋରେ ଆମର କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ସହଜ ନ ଥିଲା। ମୁଁ ଭାବିଲି ଟ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବି।  ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆମ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କଲି। ଆମର ପଞ୍ଚାୟତ ସୀମାରେ କୌଣସି ସରକାରୀ ଜମି ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି କି ନାହିଁ। ପରେ, ମୁଁ ସୂଚନା ପାଇଲି ଯେ ୪୩.୩ ଏକର ଜମି ଅଛି।

’’ଜ୍ୟୋତିବା ବେଲାଗାଭି ଜିଲା ପଞ୍ଚାୟତର ସିଇଓ ଗୌତମ ବାଗଦୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ନେଇ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ହ୍ୟାଣ୍ଡିଗାନୁର ଠାରେ ଏକ ଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗ୍ରାମସଭାରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ ହେଲା। କିନ୍ତୁ ପରେ କିଛି ହେଲା ନାହିଁ। “ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ କପି ଜିଲା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଅଧିକ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଇ ନ ଥିଲେ। ମୁଁ ୨୫ ମନରେଗା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଟେମ୍ପୋ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲି ଏବଂ ତାଲୁକ ଏବଂ ଜିଲା ପଞ୍ଚାୟତ, ତହସିଲଦାର ଏବଂ ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଏବଂ ରେଜୋଲୁସନ କପି ଦେଲି। କିନ୍ତୁ ପୁନର୍ବାର କିଛି ହେଲା ନାହିଁ।

ସେ ନିଜ ଗାଁରେ ଥଟ୍ଟା ଓ ପରିହାସର ପାତ୍ର ପାଲଟିଗଲେ। ଶେଷରେ “ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୭ରେ, ମୁଁ ଟ୍ୟାଙ୍କ କାମ ମଞ୍ଜୁର ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂଆ ସାର୍ଟ ନ ପିନ୍ଧିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲି। ମୁଁ ଦିନସାରା ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧିବି, ରାତିରେ ଧୋଇବି ଏବଂ ପରଦିନ ସକାଳେ ପୁଣି ପିନ୍ଧିବି। ମୁଁ ପ୍ରାୟ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କରିଥିଲି। କଲର ଏବଂ ସ୍ଲିଭ୍ ଛିଣ୍ଡିଗଲା ଏବଂ ବଟନ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା। ମୁଁ ଏହାକୁ ପ୍ୟାଚ୍ କରି ପିନ୍ଧିଲି। ମୁଁ ଅନେକ ଥର ସମାନ ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲି ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା କିଛି କର୍ମଚାରୀ ମୋତେ ଏବଂ ମୋ ସାର୍ଟକୁ ପରିହାସ କଲେ।ମୁଁ ଲଜ୍ଜ୍ୟା ଅନୁଭବ କରି ନଥିଲି। ମୁଁ କେବଳ ଚାହୁଁଥିଲି କାମକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେବା। “ଜାନୁଆରୀ ୨୪ ରେ, ମୁଁ ବିଧାୟକ ସତୀଶ ଜାର୍କିହୋଲିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ କଲ ପାଇଲି ଯେ ଏକ ଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ମୁଁ ମୋର ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରୁଥିଲି ଏବଂ ଥାଳି ସହିତ ମୁଁ ଆନନ୍ଦରେ ନାଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲି। ଦୁଇ ଦିନ ପରେ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ପାଇଁ ଜାର୍କିହୋଲିଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲି। ବିଧାୟକ ମୋ ପାଖକୁ ୧,୨୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ନୂତନ ସାର୍ଟ ପାଇଥିଲେ, ଯାହା ମୋ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାର୍ଟ ଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ ରେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେତୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ମୋର ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେଲା। ଏବେ ଗାଁକୁ ସେଚ ସୁବିଧା ମିଳିବ।

Comments
Loading...