କରୋନା ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ଜୀବନ: ବଦଳିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି; ଆଗକୁ ଅନେକ ଆହ୍ବାନ

କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଦୁନିଆ ବହୁତ ବଦଳି ଯାଇଛି | ଦୁଇ ଗଜ ଦୂରତ୍ଵ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ମାନବ ଜୀବନଣୈଳୀର  ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ  ପାଲଟିଛି | କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅଧୀନରେ ଏପରି ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହିତ ବାସ କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ  ନୂତନ ସାଧାରଣ  ( ନ୍ୟୁ ନର୍ମାଲ୍)ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି |  ’ନୂତନ ସାଧାରଣ’ ଯାହା ପୁରୁଣା ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ମାନବ ଜୀବନଣୈଳୀ ଏବଂ ଏହା ଅଧୀନରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଆଚରଣ ନୂତନ ଅଟେ | ଏହି ଜୀବନଶେଳୀରେ, ଏହି ଜଗତ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଦୁନିଆରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | କଳ୍ପନାଲୋକରେ ପହଞ୍ଚି ମଣିଷ ଖୁସି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଭର୍ଚୁଆଲ ଦୁନିଆରେ ରହି ସେ ବାସ୍ତବତାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି | କରୋନାଙ୍କ ଏହି ଅବଧିରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି, ଯାହାକୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଫେରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ |

କରୋନାଙ୍କ ଭୟାବହତା ଦେଖି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଆରମ୍ଭରେ  ପୂର୍ବ ପରି ବିଶ୍ୱକୁ ଫେରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ କହି ସାରିଛି ।  ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ’ନୂଆ ନର୍ମାଲ୍’ ରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ତେଣୁ, ଜୁନ୍ ମାସରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଭାରତରେ ନୀତି ଆୟୋଗ ଏକ ଆଚରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଭିଯାନ ’ନେଭିଗେଟ୍ ଦି ନ୍ୟୁ ନର୍ମାଲ୍’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​|

ଦେଶରେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ କୋଭିଡ -୧୯ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଭ୍ୟାସ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି | ତାହା ହେଉଛି, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଟିକା ବିକଶିତ ନହୁଏ, ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତ ସଫା କରିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଇତ୍ୟାଦି ନିଜ ନିତ୍ୟକର୍ମ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହି ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସହଯୋଗରେ ’ନୂତନ ନର୍ମାଲ୍ ନେଭିଗେଟ୍’ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ସମାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ଅନଲକ୍ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ମିଟିଂରେ ପରସ୍ପର ସହିତ ହାତ ନ ମିଳାଇ ହାଏ-ହ୍ୟାଲୋରେ କଥା ଚଳାଉଛନ୍ତି ।   ଚାକିରି, ବିବାହ, ସମାରୋହ, ଭ୍ରମଣ, କିମ୍ବା କାହାକୁ ଭେଟିବା, ସବୁକିଛି ବଦଳି ଯାଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜଣଙ୍କୁ ଘରର ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ସେମାନେ ଟ୍ରେନରେ ଚଢ଼ିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳି ପାରିବ ।

ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି | ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଅଧିକାଂଶ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଘରୁ କାମ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ଏକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି | ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଆରାମଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ବିରକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି | ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ରୁଟିନର ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ନେତା ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆହ୍ବାନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ସାଧାରଣ ସମାଧାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଜନସାଧାରଣ ଏବଂ ଏହାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗର ନୂତନ ଉପାୟ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଛି |

ସାମ୍ବାଦିକତା ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ଯୁଗରେ ଅଛି | କରୋନା ପୂର୍ବରୁ, ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ, ସଭା, ସମ୍ମିଳନୀ, ସେମିନାର ଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟୋଜକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଡାକିବାକୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି | ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ସଭାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହା ପରସ୍ପରର ଚାମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ​​| ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଯୁଗରେ ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ନୂତନ ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ହେବ, ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ମଧ୍ୟ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ହେବ।

କରୋନା ଅବଧିରେ ଅନେକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଛି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଏହି ମହାମାରୀ ସହିତ ଆସିଥିଲା ​​| ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭର୍ଚୁଆଲ୍, ୱେବିନିନାର୍, କ୍ୱାଣ୍ଟିନ୍, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ଅନେକ ଶବ୍ଦ ଜିଭରେ ଅଛି |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କରୋନା ବାବୁଙ୍କ ପରି ଏକ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି |
ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂତନ ମାନବୀୟ ଆଚରଣ ବା ଅସହାୟତା ଯାହା ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହା ସବୁ ନୂଆ ସ୍ୱାଭାବିକ | ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଟିକା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ସହିତ ରହିବାକୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡିବ | ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନୂତନ ନର୍ମାଲ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ହିତରେ ରହିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ କିଛି ବିକଳ୍ପ ଆମପାଖରେ ନାହିଁ ।

Comments
Loading...