ବିଚିତ୍ର ଦେଶ: ସରକାରୀ ନିୟମରେ କାଟିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଚୁଟି; ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ କାର କିଣିବା ମନା

ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଆମେରିକା ସହିତ ତିକ୍ତତା କାରଣରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଦେଶରେ କିଛି ଅଜବ ନିୟମ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଛି। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ସେ ନିଜ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନ ତିଆରି କରନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେହି ନିୟମ ମାନିବାକୁ ପଡିଥାଏ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କିମ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁଙ୍ଗ କୁହାଯାଏ। ସେ ୧୯୧୨ ମସିହାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଠାରୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନୂତନ ବର୍ଷ ଗଣନା କରେ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ନୀଳ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ନୀଳ ଜିନ୍ସ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି, ମାତ୍ର କିମ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଙ୍ଗ ଏବଂ କିମ ଜୋଙ୍ଗ-୨ର ମେମୋରିଆଲ ହଲକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗର ପ୍ୟାଣ୍ଟ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ଏକ ଆଇନଗତ ଅପରାଧ। ବାସ୍ତବରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଏହା ଦେଶର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିଥାଏ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ କେହି ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ କେଶ କାଟିପାରିବ ନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କ କେଶ କାଟିବା ପାଇଁ ସରକାର କିଛି ଡିଜାଇନ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ଡିଜାଇନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏକୁ ପସନ୍ଦ କରି କେଶ କାଟି ପାରିବେ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ନିୟମ ରହିଛି ଯେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଏଠାରେ କାର କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ। କେବଳ ସେନା ଏବଂ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏଠାରେ କାର ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ କିଜୋଙ୍ଗ ଡାଙ୍ଗ ନାମକ ଏକ ମଡେଲ ସହର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏହି ସହରକୁ ଦକ୍ଷିଣ ସୀମାରେ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଏଠାରେ କେହି ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ସହର କୁହାଯାଏ।

 

 

Comments
Loading...