କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯବାନ ନିଖୋଜ ନାହାନ୍ତି – କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ଲଦାଖର ଗାଲୱାନ ଘାଟୀରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯବାନ ନିଖୋଜ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଗୁରୁବାର ସାପ୍ତାହିକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଅବସରରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯବାନ ନିଖୋଜ ହୋଇନଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ଯେ ଗାଲୱାନ ଘାଟୀରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷ ପରେ କିଛି ଭାରତୀୟ ଯବାନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଖୋଜ ଥିଲେ। ଜୁନ ୧୭ରେ ପ୍ରକାଶିତ ‘In China – India Clash, Two Nationalist Leaders with Little Room to Give’ ସମ୍ବାଦର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଯବାନ ନିଖୋଜ ନାହାଁନ୍ତି। ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ସୂଚନାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ପାହ୍ୟାର ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ସହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମୁଖପାତ୍ର ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀର ଏକପାଖିଆ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯୋଗୁ ଏଭଳି ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଯଦି ଚୀନ ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଳନ କରିଥାନ୍ତା ତେବେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା। ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି ଓ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ତଥା କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ମତଭେଦର ସମାଧାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗତକାଲି କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଆମେ ଦୃଢ ନିଶ୍ଚିତ।

Comments
Loading...